Kızılaycılar En İyisi İçin Çalışıyor

14/12/2016 Paylaş:   

Sunduğu hizmetlerin her zaman en iyisini yapmaya özen gösteren Kızılay, çalışanlarına yönelik eğitimlerine de devam ediyor. Bu kapsamda Türk Kızılayı ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) işbirliğiyle ilk yardım kapasite güçlendirme toplantısı düzenlendi.
 
Antalya’nın Kemer ilçesinde 22 Kızılay şubesinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) İlk Yardım ve Acil Müdahale Direktörü Dr. Eric Bernes tarafından farklı senaryoların yer aldığı ve farklı ortamlarda meydana gelen acil durum sonrası ilk yardım uygulamaları, simülasyon ve tatbikat şeklinde uygulandı.
 
İlk Yardım Hayat Kurtarır
 
Türkiye’de ve dünyada trafik kazaları, afet ve acil durumlar nedeniyle her yıl binlerce kişinin hayatını kaybettiğinin ele alındığı etkinlikte, Dünya Sağlık Örgütü’nün bilgilerine göre, küresel düzeyde ölümlerin yüzde 90’ı yaralanmalardan meydana geldiğine dikkat çekildi. Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu yaşamını yitirirken, her gün 2 binden fazla aile ise önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybediyor. Kızılaycıların en iyisini yapmak için bir araya geldiği bu etkinlikte ölümlerin önüne geçebilmek adına herkesin en azından temel düzeyde ilk yardım bilgisine sahip olması gerektiği vurgulandı.