Borsa İstanbul’da Seans Gongu Kızılay İçin Çaldı

15/12/2016 Paylaş:   

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Borsa İstanbul'u korurken şehit olan polis memurları Mehmet Şevket Uzun ve Fatih Satır için kan bağış organizasyonu düzenlendi. Borsa İstanbul’da gong Kızılay için çaldıktan sonra çalışanlar kan bağışında bulundu.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ başta olmak üzere çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğe Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ercan Tan, Denetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda İstanbul Şube Başkanı olan İlhami Yıldırım katıldı. Borsa İstanbul’un açılış seansı gongunu ise Borsa Başkanı ve Kızılay üst düzey yöneticileri birlikte çaldı.

“Kan ihtiyacının tamamını Kızılay karşılayacak”

Gong töreninin ardından bir konuşma yapan Genel Başkan Yardımcısı Yorulmaz, kan bağışı etkinliği için Başkan Karadağ'a ve tüm borsa çalışanlarına teşekkür etti. Sağlık Bakanlığının öncülüğü ve destekleriyle 2005 yılından bugüne kadar Güvenli Kan Temini Programı dahilinde modern kan bankacılığına ilişkin tüm uygulamaların araştırıldığını ve hayata geçirildiğini dile getiren Yorulmaz, şu bilgileri verdi: “2005 yılında hayata geçirilen programın başlangıcında toplanan kan bağışı sadece 300 bin ünite olup ülke kan ihtiyacının yüzde 23'ünü karşılıyordu. Bu yıl itibarıyla ülke genelinde bulunan 17 bölge kan merkezi ve 65 kan bağış noktasında 2 milyon 150 bin ünite kan toplandı. Ülke ihtiyacının yüzde 80'ini karşılıyoruz. Yakın gelecekte tüm ihtiyacı karşılayacak seviyeye çıkacağımızı ümit ediyoruz. Bir zamanlar hastalar kan ararken bugün geldiğimiz noktada bin 143 hastanenin tüm kan ihtiyacı Türk Kızılayı tarafından, siz saygıdeğer bağışçılarımızın bağışlarıyla karşılanıyor.”

“Halep'e destek çağrısı”

Yorulmaz, Halep'te tarihin en utanç duyulacak döneminin yaşandığını belirterek, bölgede sivillere yönelik zulümlere de değindi. “Annesini, babasını kaybetmiş, yetim ve öksüz çocuklar aç ve susuz olarak kendilerine uzanacak bir el bekliyor” diyen Yorulmaz, törende bulunanlardan cep telefonlarını çıkararak, kısa mesaj bölümüne “HALEP” yazıp 2868'e göndermelerini istedi. Çağrı üzerine salonda bulunan katılımcılar cep telefonlarını çıkararak bağış yaptı.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ ise, Kızılay'ın yıllardır başarıyla yürüttüğü kan bağışı kampanyasına katkı sağlamaktan kıvanç ve mutluluk duyduklarını söyledi. Küresel finansal krizden sonra küresel terörün Türkiye'yi ve ülke ekonomisini etkilediğini dile getiren Karadağ, Borsa İstanbul olarak tüm terör örgütleriyle mücadele eden devletin, güvenlik güçlerinin ve milletin yanında olduklarını aktardı. Karadağ, Nisan 2016'da göreve geldikten sonra FETÖ ile mücadeleyi odak noktasına alan Borsa İstanbul'un 15 Temmuz'da saldırıya uğrayan tek finans kurumu olduğunu kaydederek, "Bu mücadele esnasında şehit olan Mehmet Şevket Uzun ve Fatih Satır kardeşlerimizin ruhları şad olsun. Kahraman şehitlerimizin hatıralarını yaşatmak için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

Kan bağışına yoğun ilgi

Konuşmaların ardından kan bağışının startı verildi. İlk kan bağışını Borsa Başkanı Karadağ yaptı. Kızılay yöneticileri kan bağışında bulunanlar ile yakından ilgilendi. Borsa çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği kan bağış etkinliği iki gün olarak planlandı.