Kızılay Kadın Kollarından Halep’e Destek Çağrısı

16/12/2016 Paylaş:   

Halep’te ateşkesin ilan edilmesinin ardından gelişmeleri bölgede yerinden takip eden Türk Kızılayı, “Haleplileri Görmezden Gelmeyin” yardım kampanyası başlattı. Halep’e yapılacak yardımlar konusunda bir araya gelen Türk Kızılayı Genel Sekreteri Av. Ayşegül Genç ve İstanbul’daki Kızılay Şubelerinin Kadın Kolları da kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, İstanbul’da Maltepe Şube Kadın Kolları’nın düzenlediği etkinlikte Kızılay Şubeleri Kadın Kolları ile bir araya geldi. Toplantıda, kadın kolları arasında etkin işbirliği, ortak projeler ve Halep yardım kampanyası masaya yatırıldı. Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç,  Türk Kızılayı’nın Halep’ten ayrılmak zorunda kalan on binlerce insanın barınma, gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlıklarını tamamladığını, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın da bölgedeki çalışmaları yerinden takip ettiğini hatırlattı.

“Gece gündüz çalışıyoruz”
 
Genel Sekreter Av. Genç, “Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık ve ekiplerimiz Suriye sınırından İdlib'e geçti. 40 otobüslük bir koridor oluşturularak başta yaralılar olmak üzere İdlib'e tahliye edildi. Genel Merkezimiz ve şubelerimiz ile Haleplilere her türlü yardımı ulaştırmak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

“Haleplileri Görmezden Gelmeyin”
 
Halep’te yaşananların içler acısı olduğunu ifade eden Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç, acıyı hafifletmek konusunda Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya çalıştığını belirterek “AFAD ile birlikte Kızılay ekipleri yaklaşık 80 bin çadırlık bir çadırkent kurmak için hazırlıklarını tamamladı. Bin kişilik yemek çıkarma çalışmaları da sürüyor. Türk Kızılayı olarak 'Haleplileri Görmezden Gelmeyin' kampanyamız ile hayırsever halkımızdan Halep için destek istedik. Haleplilerin yaralarını sarmak için tüm halkımızı 2868'e Halep yazıp SMS göndermelerini, www.kizilay.org.tr adresimizden, bankalardaki Kızılay hesaplarından ve 168 çağrı merkezimiz üzerinden bağış yapmaya çağırıyoruz.” diye konuştu.
 
Konuşmanın ardından salonda bulunan tüm Kızılay Kadın Kolları üyeleri ile Genel Sekreter Av. Genç 2868’e Halep yazarak sms attı. Toplantıda Kadın Kolları olarak Halep ve diğer kampanyalar konusunda işbirlikleri ve yol haritaları oluşturuldu.