İdlib’e Yerleştirilen Haleplilere Yerinde Yardım

19/12/2016 Paylaş:   

Kısa süreli ateşkesten sonra Halep’ten transfer edilen sivillerin güvenli bölge olarak yerleştirildiği İdlib’te çalışmalarını yoğunlaştıran Türk Kızılayı, gıda başta olmak üzere yardım malzemesi dağıtımına başladı.
 
Ateşkesin hemen ardından bölgeye giden, yaralıların ve diğer sivillerin tahliyesi konusunda Suriye Kızılayı yetkilileriyle koordinasyonu sağlayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, İdlip’e yerleştirilen 7 bin 500 kadar Haleplinin ihtiyaçlarının karşılanması için eylem planını da harekete geçirdi.
 
İdlip’te akrabalarının yanına veya var olan çadırkentlere yerleştirilen savaş mağduru Haleplilere gıda, kıyafet ve diğer yardım malzemeleri dağıtılmaya başlandı. Kızılay ekipleri tarafından günler öncesinde bölgedeki depolara sevk edilen yardım malzemelerinin dağıtımına yereldeki insani yardım gönüllüleri de destek verdi.
 
Yardımlar Kızılay eliyle alanda
 
Halep’te yaşanan drama Türk halkı sessiz kalmadı. “Haleplileri Görmezden Gelmeyin” sloganıyla kampanya başlatan Türk Kızılayı’na vatandaşların yanı sıra kurum ve kuruluşlar da yoğun destek veriyor.
 
Halep’ten sivillerin tahliyesi durdurulmasına rağmen kampanyayı tüm hızıyla sürdüren Kızılay, müzakerelerin sonuçlanması durumda yaşanabilecek göç hareketine karşı hazırlık yapıyor. AFAD koordinasyonunda İdlib’te yapımı başlanan çadırkentin kurulumu için de çadır sevkiyatını sürdüren Kızılay, bölgedeki her gelişmeyi yakından takip ediyor.