Öğrencilerin Halep Hassasiyeti

26/12/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı tarafından başlatılan “Haleplileri Görmezden Gelmeyin” kampanyasına eğitim camiasının desteği her geçen gün artıyor. Ankara, Samsun, İstanbul, Konya, Sivas, Ordu ve daha birçok ilde öğrenciler harçlıklarını Halepli kardeşleri için bağışlıyor.
 
Halep’e kurumsal ölçekte yardımların yanı sıra bireysel destek de katlanarak artıyor. Hemen her ilde Halep için çeşitli yardım organizasyonları gerçekleştiriliyor. Toplanan yardımların önemli bir kısmı Türk Kızılayı’na teslim ediliyor.
 
Bu kapsamda İstanbul İrfan Koleji öğrencileri topladıkları 55 bin Lira’yı Türk Kızılayı İstanbul Müdürlüğü’ne teslim etti. Benzer şekilde Samsun Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri de 30 Lira toplayarak Samsun Şubesine bağışladı. Ayrıca Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi de Halep kampanyasına destek için harekete geçti. Ordu’nun Fatsa ilçesindeki özel bir okulun öğrencileri ise zor şartlarda hayatta kalmaya çalışan Halepli sivillere yardım için kermes düzenledi. Kermeste ailelerinin desteğiyle yaptıkları el emeği ürünleri satan öğrenciler, bir günde elde ettikleri 10 bin 100 lira geliri, Türk Kızılayı Fatsa Şubesi’ne bağışladı.
 
Kimisi harçlığını kimisi ayakkabısını bağışladı
 
Ankara’da asgari ücretle geçinen bir ailenin çocuğu olan 5'inci sınıf öğrencisi Furkan Taşçı da, teknolojik bir oyuncak alabilmek için uzun süredir kumbarasında biriktirdiği 825 lirayı, Halepli çocuklar için bağışladı. Başkentte insanlık dramının yaşandığı Halep'teki yardıma muhtaç mağdurlara destek olmak amacıyla yardım kampanyası başlatan Ostim İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileride soğuk kış şartlarına karşı battaniyeler, kabanlar, botlar, atkılar, eldivenler, çoraplar topladı. Ayrıca öğrenciler, oradaki çocukların belki bir nebze yüzleri de gülsün diye oyuncaklar da bağışladı. Halep ile ilgili izlediği haberlerden çok etkilenen Halit Fahri Ozansoy İlk Okulu 4. Sınıf öğrencisi Eren Yıldız ise arkadaşlarını teşvik ederek topladığı 666,65 lirayı Kızılay’a bağışladı.
 
Konya’da ise bir çocuğun ayakkabısını, göç etmek zorunda kalan Halepli bir çocuğa göndermek istemesi hayırseverleri harekete geçirdi. Minik öğrencinin bu hassasiyetinden haberdar olan bir iş adamı 2 bin 500 çift ayakkabı satın alarak Kızılay aracılığıyla bölgeye gönderdi.  Sivas Kangal’da 7’nci sınıf öğrencisi Alperen Çınar ise, üç ayda bir aldığı 500 liralık bursunun ilkini Haleplilere göndermek için bağışladı.