Tekstil ve Hazırgiyim Sektörü “Halep İçin Elele” Verdi

27/12/2016 Paylaş:   

Türk iş dünyası da Halep’te yaşanan insanlık dramına son vermek için kolları sıvadı. Tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı birlikleri ve dernekler ,“Halep İçin Elele” vererek, topladıkları yardım malzemesini Kızılay koordinasyonu ile Halep’e gönderdi.
 
Gıda ürünleri, giyim malzemeleri, battaniye, ayakkabı, temizlik malzemeleri ve çocuk bezi gibi, temel ihtiyaç maddelerinden oluşan 21 TIR, İstanbul’da düzenlenen törenle yola çıktı. Törene, TIR’larının oluşturulmasına katkı veren İTHİB Başkanı İsmail Gülle, İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, İHİB Başkanı Uğur Uysal, BATİAD Başkanı Aydın Erten, ÇSS Başkanı Bülent İyikülah, LASİAD Başkanı Giyasettin Eyyüpkoca, MESİAD Başkanı Yusuf Gecü, OTİAD Başkanı İlker Karataş, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, TGSD Başkanı Şeref Fayat, TİGSAD Başkanı İrfan Özhamaratlı, TRİSAD Başkanı Mustafa Balkuv ve kampanyaya destek veren tüm birlik ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri katıldı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ile Denetim Kurulu Raportörü Cengiz Koç ise yardım malzemelerini teslim aldı.
 
“Borcumuzu ödüyoruz”
 
Halep kampanyasına katkılarından dolayı sektör temsilcilerine teşekkür eden Kınık, “Kısa süre önce bölgeden geldik. O bölge zaten muhasara altındaydı. 5 yıl yokluk açlık içinde yaşam mücadelesi veriyorlardı. Üzerlerine yağan bombalarda yakınlarını yitirdiler. Çocukların ayaklarında çorap, annelerinin üzerinde elbise yoktu. Bu gönderdiğimiz yardımlar bölgedeki insanların sırtına giysi, kursaklarıma yemek olacak. Çanakkale’de 10 bin Suriyeli kardeşimiz şehit oldu. Biz bugün onlara bir nebzede olsa borcumuzu ödüyoruz” dedi.
 
“Tarafımızı ‘insanlıktan yana’ olarak belirledik”
 
Sektör adına konuşan İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, tekstil ve hazırgiyim sektörünün bugün hayırlı bir iş yapmanın gönül rahatlığı içinde olduğunu belirterek, “Yaktığımız kıvılcım 15 gün gibi çok kısa bir sürede hızla büyüyerek, bir TIR’dan 21 TIR’a ulaştı. Halep’te yaşanan insanlık dramının yanında belki bizim katkımız çok büyük görülmeyebilir. Ancak biz tekstil ve hazırgiyim sektörü olarak tarafımızı “insanlıktan yana” olarak belirledik. Belki bu yaptığımız yardım ateşe su dökmek gibi olacaktır ancak, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Türk milletinin yardımları sayesinde Suriyeli kardeşlerimizin yaralarını saracağımıza inanıyorum” diye konuştu. 
 
 
13 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek Halep’e yardım yapmasına aracı olan Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ise, birkaç tırlık yardım yapılması hedeflenirken, birliklerin ve dernekler güçlerini birleştirerek 21 tırlık önemli bir başarıya imza atıldığını söyleyerek, kampanyaya katkıda bulunanlara teşekkür etti.