Ankara’dan Halep’e İnsani Yardım Köprüsü Kuruldu

27/12/2016 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın başlattığı Haleplileri Görmezden Gelmeyin kampanyasına Ankaralı iş adamları ve esnafı da destek verdi. Un, gıda malzemesi ve battaniyeden oluşan toplam 6 tır yardım malzemesi düzenlenen iki ayrı törenin ardından yola çıktı. Kampanyaya Türkiye Adalet Akademisi de nakdi bağışla destek verdi.
 
Altındağ Müteahhitler Derneği ve Altındağ Belediyesi’nin organizasyonuyla hazırlanan ve içerisinde 50 ton un, 10 bin battaniye bulunan 3 tır yardım malzemesi belediye önünde düzenlenen törenin ardından yola çıktı. Törene Türk Kızılayı Ankara Şube Başkanı ve aynı zamanda Denetim Kurulu Üyesi olan Ahmet Hizanlıoğlu, Altındağ Müteahhitler Derneği Başkanı Erdal İpek, Belediye Başkan Yardımcısı Cebrail Aslan ve Kızılay’ın şube başkanları katıldı.
 
Sivil toplum örgütleri olarak Halep'teki insanların feryadına suskun ve tepkisiz kalmalarının mümkün olmadığını belirten İpek, sivil toplum kuruluşlarının yardımlar konusunda lokomotif görevi görmesini, vatandaşların da Halep'e yapılacak yardımlar konusunda destek olmalarını istedi.
 
Ahmet Hizarlıoğlu ise, ihtiyaç sahipleri adına emanet aldıkları yardım malzemelerini hızla yerine ulaştıracaklarını, bölgenin bu yardımlara ve daha fazlasına ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.
 
GİMAT esnafından 3 tır yardım
 
Ankara Şubesi’nin girişimleriyle harekete geçen bir diğer sivil toplum kuruluşu ise Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ankara Toptancılar Derneği (GİMAT) oldu. Halep’te yaşanan drama sessiz kalmayan gıdacılar ilk etapta topladıkları 3 tır gıda malzemesini Kızılay’a teslim etti.
 
GİMAT sitesinde düzenlenen törene Dernek Başkanı Recai Kesimal, Ankara Şube Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Ankara’daki Kızılay şubelerinin başkanları ve esnaf katıldı.
 
İhtiyaç sahibi insanlara hızla ve etkili bir şekilde ulaşmak için Türk Kızılayı’nın titiz bir çalışma yürüttüğüne dikkat çeken Kesimal, herkesi Kızılay üzerinden yardımda bulunmaya çağırdı. Kesimal, Halep’ten tahliye edilip İdlib’e yerleştirilen savaş mağdurlarına yardımlarının devam edeceğini hatırlattı.
 
Genel Müdür Güllüoğlu ise, İdlib ve diğer güvenli bölgelerde onbinlerce savaş mağdurunun yardım beklediğini, Kızılay olarak onların ihtiyacını karşılayabilmek için çalıştıklarını söyleyerek, GİMAT esnasına göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı teşekkür etti.
 
Hakim ve Savcı adaylarından bağış
 
Ankara’da bir yardım da Türkiye Adalet Akademisi 20. Dönem Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylarından geldi. Kızılay Genel Merkezi’ni ziyaret ederek Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu ile görüşen Hakim ve Savcı adayları, topladıkları nakdi yardımların Halep halkının yarasına merhem olması adına Kızılay’a teslim ettiler.