Esenler ve Ümraniye’den Halep’e 40 Tırlık Yardım

30/12/2016 Paylaş:   

Halep’te yaşanan çatışmalar sonra bölgeyi terk etmek zorunda kalan insanlara Esenler Belediyesi ile Ümraniye Belediyesi yardım eli uzattı. Ayrı organizasyonlar gerçekleştiren belediyeler toplam 40 tırdan oluşan yardımlarını törenle uğurladı.
 
İçerisinde gıda malzemesi başta olmak üzere çeşitli yardım malzemeleri bulunan tırları en kısa sürede hazırlayan belediyeler Halep’ten kaçıp İdlib’e yerleştirilen mağdurların çığlığına sessiz kalmadıklarını gösterdi. Esenler Belediyesi’nin 29, Türkiye Diyanet Vakfı Ümraniye Müftülüğü Şubesi ile birlikte yardım toplayan Ümraniye Belediyesi’nin ise 11 tırdan oluşan yardımları Kızılay aracılığıyla bölgeye ulaştırılacak.
 
“Esenler Halep İçin Bir Oluyor” sloganıyla düzenlenen yardım kampanyası kapsamında, ilçenin farklı noktalarına konulan kumbaralarda toplanan maddi yardımlar ile gıda, giyim ve hijyen malzemelerinden oluşan yardımlar yola çıkmadan Tekstilkent'teki tır garajında tören düzenlendi. Törene AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can da katıldı.
 
“En büyük insanlık dramlarından biri”
 
Genel Başkan Kınık törende yaptığı konuşmada, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük insanlık dramlarından birinin Suriye’de yaşandığını belirterek, “400 bin insan hayatını kaybetti, 11 milyon insan evini, barkını silah zoruyla ter ketti, bütün bir ülke çöktü ve yardıma muhtaç hale geldi. Esenler'den kalkan yardım tırlarını, ekiplerimiz Hatay'da teslim alacak ve sonrasında da Halep'ten gelmiş olan ve bu ağır kış şartlarında oraya tutunmaya çalışan kardeşlerimize yardım olarak ulaşacak” ifadelerini kullandı.
 
Belediye Başkanı Tevfik Göksu ise Esenler'de Halep için büyük bir seferberlik ilan ettiklerini kaydederek, "Yardımlarımızı Kızılay'a teslim edilmek üzere gönderiyoruz. Göndereceğimiz malzemeler içerisinde 451 ton un, 60 ton kuru gıda, 6 ton konserve, 4 ton zeytin ve peynir, giyim, battaniye, çocuk bezi, hijyen malzemeleri bulunuyor” diye konuştu.
 
Ümraniye Belediyesi’nden 11 tır yardım
 
 
Ümraniye Belediyesi de 5 tır gıda, 6 tır giyim malzemesinden oluşan toplam 11 tırlık yardımı törenle bölgeye gönderdi.
 
Burada bir konuşma yapan Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, “Toplumumuz yapısı itibarıyla yardımı seven bir millet. Halep'ten gelen kardeşlerimizi biz İdlib'de, yani kendi topraklarında misafir ediyoruz. Türk Kızılayı olarak İdlib'de birinci derece ağır yaralı olanları Türkiye sınırına getirerek, kendi kamplarımızda tedavi edebiliyoruz. İdlib'de nüfus 700 bine yaklaştı. Bu nedenle orada 10 bin çadırlı bir alanın alt yapısı bitmek üzere. 5 bin çadır da kurulum aşamasında. İdlib halkı, Halep'ten gelenleri bağırlarına bastı. Şu anda orada şartlar zor. Mutfaklarımız orada 24 saat çalışıyor. Hem oradaki yetkililerimizin hem de Halep'ten gelenlerin yemek ihtiyaçlarını karşılıyor” dedi.