Üsküdar Belediyesi’nden Halep’e 100 Tır İnsani Yardım

05/01/2017 Paylaş:   

Üsküdar Belediyesince “Harem'den Halep'e Yardım Seferberliği” sloganıyla düzenlenen kampanya kapsamında 300'den fazla sivil toplum kuruluşu, okullar ve iş adamlarının desteğiyle toplanan 100 tır yardım malzemesi yola çıkarıldı. Yardımlar Türk Kızılayı aracılığıyla Haleplilere ulaştırılacak.
 
Harem Sahil Yolu Otoparkı'nda düzenlenen törene, AK Parti İstanbul Milletvekili Hurşit Yıldırım, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, TOGEM-DER Genel Başkanı Saadet Gülbaran, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
“Vatandaşlar konuya duyarlı”
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Halep kurtarma operasyonu başladığından bu yana Türk Kızılayı ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla 2 bin 500 insani yardım tırı bölgeye ulaştırıldı” diyerek, bunun vatandaşların konuya olan duyarlılığını gösterdiğini vurguladı. Halep'teki tahliye operasyonundan sonra yaklaşık 45 bin insan o bölgeden kurtarıldığını aktaran Kınık, bunların ağırlıklı olarak İdlib'e geldiğini, bir kısmının da Halep'teki akrabalarının yanında kaldığını anlattı.
 
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise “Bu tırlarda sadece Halepli, Suriyeli mültecilerin maddi ihtiyaçlarını karşılayan yükler mevcut değildir. Bu tırların içerisinde siz sevgili dostlarımızın, özellikle kardeş diyarımız Halep'in sızısını hisseden iliklerimizden süzülen dualarımız var, zalimin zulmünü Allah'a havale ederek çektiğimiz derin ahlar var, umudumuz var, bir Halepli yavrumuzun yaralı yüreğine dokunmak için bu tırlara yüklediğimiz şefkatimiz var” dedi.
 
Konuşmaların ardından törene katılanlar, Suriye'nin özgürlüğü için beyaz güvercin uçurdu. Daha sonra yardım konvoyu dualar eşliğinde uğurlandı.

AKHEV’den Bağış

Akıncılar İlçesi ve Köyleri Hizmet Eğitim Vakfı da Halep için bağış yaptı. Vakıf üyelerinin büyük gayretleriyle toplanan nakdi bağışı Vakıf Başkanı Erol Akgül, Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu'na teslim etti.