Devletin Zirvesi’nden Kan Bağışına Destek

10/01/2017 Paylaş:   

Kan stoklarının artarak normal seviyelere ulaşması için Türkiye’nin dört bir tarafında kan bağışı etkinlikleri gerçekleştiriliyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kan bağışına Cumhurbaşkanlığı üst düzey yöneticileri ve çalışanları da destek verdi.
 
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kan alma ekibi kuran Türk Kızılayı burada üst düzey ilgiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ile Genel Sekreter Yardımcıları İbrahim Kalın ve Nadir Alparslan’ın da kan bağışında bulunduğu organizasyonda Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ile Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da yer aldı.
 
Kızılay’ın başlattığı kampanyanın çok anlamlı olduğunu, vatandaş olarak üzerlerine düşen görevi yaptıklarını belirten Kasırga, “Ülkemiz için kanımız, canımız, her şeyimiz feda olsun. İhtiyaç duyulduğunda bütün insanlarımızın bu kampanyaya katılacağına inanıyorum. Bu konuda bir sorun yaşanmaz. Türk insanı fedakardır, cefakardır. Bir kısmımız cephede canımızı verirken, bizim için de en basitinden burada kan vererek onlara destek olmak, yardımcı olmak milli bir görevdir diye düşünüyorum. İnşallah hayırlı olur. Kampanya için Kızılayımızı da tebrik ediyorum” dedi.
 
Kan stoklarında artış
 
İbrahim Kalın ise, "Kan ihtiyacı acil olmakla beraber her gün ihtiyaç duyulan bir şey. Kızılay Başkanımızın verdiği bilgiye göre de şu ana kadar gayet başarılı bir kampanya olmuş. Biz de Cumhurbaşkanlığı olarak kampanyaya küçük, mütevazı katkı vermek için geldik” şeklinde konuştu.
 
“Kış aylarında yaşamış olduğumuz stokların düşmesi sorunu, bu sene biraz ağır kış şartlarından dolayı ciddi boyutlara vardı. Ondan sonra ülke genelinde bir seferberlik oldu. Kan stoklarımız 17 binlerdeydi, şimdi 35 binlere çıktı. Biz 20 binleri kırmızı çizgi olarak görüyoruz. Çok hızlı sürede bağışçılarımız tepki verdi. Şu an güvendeyiz, bir sıkıntımız yok. 4 Ocak'ta 148 yıllık Kızılay tarihinin rekorunu kırdık. Bir günde 13 bin ünitenin üzerinde, 13 bin 241 ünite kan toplandı” diyen Genel Başkan Kınık, kan bağışında bulunacakların tansiyonunu ölçerek, ön muayenelerini yaptı, devletin zirvesine desteklerinden dolayı teşekkür etti.