1 Milyon Mülteci İçin Planlanan Kızılay Kartlara Yükleme Başladı

11/01/2017 Paylaş:   

Avrupa Birliği tarafından fonlanan dünyanın en büyük insani yardım programı “Sosyal Uyum Yardım Programı (SUY)” kapsamında dağıtılmaya başlanan Kızılay Kartlara kişi başı aylık 100 Lira yüklenmeye başladı. Proje kapsamında ilk para transferinin gerçekleştirilmesi paydaşların ve yararlanıcı ailelerin katıldığı organizasyon ile kamuoyuna duyuruldu.
 
Dünya Gıda Programı (WFP) Türkiye Sorumlusu Jean-Yves Lequime ile AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Christian Berger’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyona Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Can, Ahmet İşgüzar, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, program ortakları ve Suriyeli aileler katıldı.
 
Hedef 1 milyon mülteciye destek
 
Kızılay Kart sahibi Abir Nasan (37) ve iki çocuğunun Ankara’daki yaşamlarından kesitler sunan filmle başlayan programda bir konuşma yapan Genel Başkan Kınık, “Yaklaşık 3 milyon Suriyeli ülkemiz sınırları içerisinde bulunmaktadır. 4 yılı aşkın bir süredir devam eden Kızılay Kart programımızda 290 bin Suriyeli ihtiyaç sahibinin temel ihtiyaçlarını karşılamak üzere aylık desteklerimiz devam etmektedir. Bu programda bizlerle işbirliği yapan, sahada bizlerle ortaklaşa çalışan Birleşmiş Milletler Programı’nın (WFP) kıymetli temsilcilerine teşekkür ediyorum” dedi.
 
Program kapsamında Ankara ve Sivas’ta pilot uygulama yapıldığını ve 589 ailenin Kızılay Kartlarına 331 bin Lira yüklendiğini belirten Kınık, Aralık 2016 tarihi itibariyle Türkiye çapındaki tüm mültecilerin bu haktan faydalanması için sürecin başlatıldığını ifade ederek, “Umut ediyoruz ki, hedeflenen süreler içerisinde toplam 1 milyon yabancı ihtiyaç sahibine Kızılay Kart aracılığı ile ulaşacağız” diye konuştu.
 
“Eşi benzeri görülmemiş bir misafirperverlik”
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ise, Suriye insani yardım operasyonunun başladığı günden bu yana yürütülen çalışmalara değinerek, açık kapı politikası uygulayan Türkiye’nin bu sayede milyonlarca Suriyeliye yaşama hakkı verdiğini söyledi. Şu an gerek Türkiye içinde, gerekse Suriye içindeki ihtiyaç sahiplerine her türlü yardımı yapmak için başta Kızılay olmak üzere birçok kuruluşun aktif olarak görev yaptığını belirten Kaynak, mülteci sorunun sadece Türkiye’nin çözeceği bir sorun olmaktan öteye geçtiğini vurguladı.
 
 
WFP Türkiye Temsilcisi Lequime de yaptığı konuşmada, birçok insanın hayatında etki yaratmaya çalıştıklarını ve bu programın, hem sığınmacılar hem de Türkiye için önemli olduğunu vurguladı. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ise, “Türk insanı, Suriye ve diğer yerlerden gelen göçmenler konusunda eşi benzeri görülmemiş bir misafirperverlik gösterdi. Bu insancıl yaklaşımın önemli bir göstergesidir” değerlendirmesinde bulundu.