Çağrı Karşılık Buldu Kan Stokları Arttı

16/01/2017 Paylaş:   

Soğuk havalar nedeniyle kan stokları kırmızı alarm veren Türk Kızılayı, Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın çağrısıyla daha fazla vatandaşı kan vermeye davet etti. Çağrı karşılık buldu ve çok kısa bir sürede kan stoklarında artış yaşandı. Kınık, “Şu an 43 binlere yakın bir stoğumuz var ve her gün yaklaşık 9-10 bin ünite gibi kan bağışı geliyor. Bu bizi güvende hissettiren bir seviye. Dolayısıyla bunun bu şekilde devam etmesi gerekiyor” dedi.
 
Kan bağışı çağrısına “Kanımız Feda Olsun” sloganıyla destek veren Anadolu Adalet Sarayı çalışanlarını yalnız bırakmayan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, kan stoğunda yaşanan düşüşün hemen ardından yaptığı çağrıya birçok kesimden destek geldiğini belirterek, son duruma ilişkin şunları söyledi:
 
“Bugün itibarıyla artık kendimizi güvende hissettiğimiz 40 bin ünite stok sayısının üzerine çıktık. Şu an 43 binlere yakın bir stokumuz var ve her gün yaklaşık 9-10 bin ünite gibi kan bağışı geliyor. Bu bizim için çok yeterli ve bizi güvende hissettiren bir seviye. Dolayısıyla bunun bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Hiç kan bağışı olmazsa 4 günde bu kan biter. Yani bunu bir havuz gibi düşünün. Çünkü her gün ameliyatlar oluyor Türkiye'de. Her gün kan ihtiyacı var. Günlük operasyonlardaki kan ihtiyacı için mutlaka her gün sarfiyat kadar konulması gerekiyor. Biz bir de olağanüstü dönemler olursa Allah korusun, bir deprem olursa büyük bir afet olursa böyle durumlarda acil ve çok sayıda fazla kan ihtiyacı olur diye bu 40 bin üniteyi tutuyoruz. Elimizde sürekli böyle olağanüstü durumlarla başa çıkabileceğimiz bir stokumuz olsun. Ancak kan toplamazsak 3-4 günde biter bu stok.”
 
İşbirliği imzalandı
 
Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun da ülkede yaşanan son gelişmeler ışığında kan stoklarının azaldığının beyan edilmesi üzerine Anadolu Adliyesi olarak Türk Kızılayı’nın kan stoklarına katkıda bulunmaya yönelik kampanya düzenlediklerini söyledi. Bağışlayacakları kanın, gerek çatışmalardaki yaralılara, gerekse şifa bekleyen tüm hastalara faydalı olmasını temenni eden Tosun, “Böyle bir kampanyayı Kızılay ile adliyemizde düzenlemekten de onur ve mutluluk duyuyoruz. Tüm hakim, savcı meslektaşlarımı, tüm personelimizi, sağlık durumu uygun olan ve adliyemize hizmet almak için gelen vatandaşlarımızı kan vermeye davet ediyorum” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun ile Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 
Yargıtay'dan kan bağışı kampanyasına destek
 
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akarca, Yargıtay Genel Sekreteri Yaşar Şimşek ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Halil Adıgüzel de kan bağışı kampanyasına Ankara’da destek verdi.
 
Başsavcı Akarca, Kızılay’ın kan bağışı kampanyasına desteğin Yargıtay Başkanlığı tarafından geleneksel hale getirildiğini belirterek, Yargıtay Başkanı, üyeler, hakimler, savcılar ve tüm personelin kampanyaya destek olacağını vurguladı.