Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nden Haleplilere 250.000 Avro

16/01/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın başlattığı “Haleplileri Görmezden Gelmeyin” adlı kampanyaya gurbetçilerimizden de destek yağıyor. Bunlardan biri olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyeleri Halep’teki zulümden kaçan insanlara 250 bin Avro yardımda bulundu. Yardımlar Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.
 
UETD’nin çağrısı üzerine harekete geçen birlik üyeleri maddi destekte bulundu. Kampanyanın ilk gününden bu yana 250 bin Avro bağış toplayan birlik üyeleri adına yardım çekini UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya takdim etti. Kızılay Genel Merkezi’nde gerçekleşen törende yardım çekini Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz ve Genel Sekreter Av. Ayşegül Genç teslim aldı.
 
“Avrupa’nın vicdanı oldular”
 
Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin Suriye halkına destek için organize olmalarının gurur verici olduğunu söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Yorulmaz, “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza duyarlılıklarından, hassasiyet ve fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Avrupa’nın da vicdanı bu toprakların çocukları oldu. Göçmenlere her türlü sıkıntıların çıkarıldığı, yaşam şartlarının zorlaştırıldığı Avrupa’daki gurbetçilerimiz Avrupa’nın da vicdanı oldu. Avrupa’ya ve tüm dünyaya bunu tekrar göstermiş oldular” dedi.
 
UETD’nin Kızılay için ayrı bir önemi olduğuna da işaret eden Yorulmaz, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında vatan savunması yaparken şehit olan Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder’in UETD Nürnberg Kurucu Başkanı olduğunu hatırlattı.
 
UETD Genel Başkanı Zafer Sırakaya ise, Avrupa'da yaşayan Türklerin, birliğin Halep'e yardım çağrısına destek verdiklerini söyledi. Halep'te mahsur kalan halkın bölgeden tahliyesi için seferber olan Türk Kızılayı’na teşekkür eden Sırakaya, “Çeyrek milyonluk bir yardım çeki, çeyrek asırdır Avrupa'da yaşayan kardeşlerimizin göstermiş olduğu hassasiyetin gözükmesi anlamında çok önemli rakam” ifadelerini kullandı.