İdlib’de Yaralanan Suriye Arap Kızılayı Yetkilisi Türkiye'ye Getirildi

06/02/2017 Paylaş:   

Suriye’nin İdlib şehrindeki füze saldırısında yaralanan Suriye Arap Kızılayı İdlib Merkezi sorumlusu Memnun Harbut, Kızılay heyeti eşliğinde Türkiye’ye getirilerek Hatay'da tedavi altına alındı.

İdlib’de Suriye Arap Kızılayı’na gerçekleşen saldırıda yaralanan Memnun Harbut, Türk Kızılayı ekiplerince İdlib’den alındı. Suriye tarafındaki Babel Hava Sınır Kapısı'na getirilen Harbut'u, burada Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç ve Kızılaycılar karşıladı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü Sınır Kapısı tarafındaki tampon bölgeye alınan Harbut’un ilk sağlık kontrolü, Genel Başkan Dr. Kınık tarafından yapıldı. Harbut, daha sonra sağlık ekiplerince getirildiği Hatay'da tedavi altına alındı.

“Yapılan saldırı savaş suçudur”

Saldırıda yaralananların bulunduğunu, durumu ciddi olan Harbut'u İdlib'den alıp Türkiye’ye getirdiklerini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kınık,  “İdlib şehir merkezinde vurulan Suriye Arap Kızılayı binası, İdlib’in ambulans yönetim merkezi olarak kullanılıyordu. Ve ne yazık ki menşei bilinemeyen bir hava saldırısı neticesinde bina kullanılamaz hale geldi. İçinde çalışan Suriye Arap Kızılayı yetkileri ise yaralandılar. Bu bina daha önce BM’ye Kızılay binası olarak bildirilmiş, Kızılay binası olarak işaretlenmiş bir merkezdi. Yapılan saldırı savaş suçudur. Bu işin hukuki çerçevesinde Kızılay olarak uluslararası mercilerde ve BM nezdinde girişimlerimiz olacaktır. Yaralanan kardeşlerimize destek olmaya devam edeceğiz." dedi.

“Türk Kızılayı yetkililerine teşekkürler”

Harbut, yaptığı açıklamada, gece saatlerinde yattığı sırada binaya füzenin isabet ettiğini söyledi. Kurtarıldığı esnada bilincinin kapalı olduğunu ifade eden Harbut, "Orasının Suriye Arap Kızılayı merkezi olduğunu Google dahil her tarafa bildirmiştik. Binamız, logo ve bayrakları olmasına rağmen hedef oldu. Bu savaş suçudur. Belirtilmiş olan bu yardım binası, tüm dünya tarafından bilinmekteydi. Vurulmasını kabul etmiyoruz." ifadesinde bulundu.

Harbut, kendisine yardım elini uzatan Kınık başta olmak üzere tüm Türk Kızılayı yetkililerine teşekkür etti.