Kızılay’a Yeni Mobil Kan Bağış Aracı

07/02/2017 Paylaş:   

Çorum'da, İl Genel Meclisinin kararıyla İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından satın alınan kan toplama aracı düzenlenen törenle Kızılay’a teslim edildi.

Türkiye genelinde yürütülen kan bağış çalışmalarına, Çorum İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği de mobil kan bağış otobüsü bağışlayarak destek oldu. Mobil Kan Bağış Aracı için düzenlenen teslim törenine Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Fatih Üstündağ, AK Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Çıplak, Türk Kızılayı Çorum Şubesi Başkan Vekili Mustafa Ceylan, Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler, Kızılaycılar ve çok sayıda davetli katıldı.

“Bu anlamlı katkı inşallah diğer illerimiz için de örnek olur”

Kızılay'ın, Türkiye'de kan ihtiyacını karşılayan en önemli kurum olduğuna dikkati çeken Vali Kılıç, “Kızılay'ın önemini anlatmamıza gerek yok. Türkiye'nin olmazsa olmaz kurumlarından birisidir. O kadar önemli görevler üstleniyor ki hepsi birbirinden kıymetli. Özellikle de kan temini noktasındaki çalışmaları ve hassasiyeti ortada. İl Genel Meclisimiz ve İl Özel İdaremizin yaptığı bu anlamlı katkı inşallah diğer illerimiz için de örnek olur. Yapılan bu bağış, kan toplarken hem halkımızın sağlığı hem toplanan kanın güvenliği hem de bunun uygun ortamda muhafazası için muhteşem bir düşünce. Kızılay'ımıza hayırlı olsun.” dedi.

“Bu aracın eşi benzeri yok”

Kızılay'ın, 17 bölgede, 65 kan bağış merkezi ve 140 sabit kan alma noktasıyla hizmet verdiğini dile getiren Türk Kızılayı Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Murat Güler de “Çorum İl Özel İdaresi tarafından bağışlanan kan toplama aracının haberini aldığımızda büyük bir heyecan yaşadık. Aracın hazırlanmasını büyük bir merak ve heyecanla bekledik. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak şimdiye kadar birçok mobil kan bağış aracı bağışı almıştık ancak bu eşi benzeri olmayan aracı ilk defa Çorum'da alıyor olmak hepimiz için önem arz ediyor.” diye konuştu.

İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya ise Kızılay'a teslim edilen kan aracının Türkiye'de eşi benzeri olmadığını, 81 ile örnek olacak bir bağışta bulunduklarını dile getirdi.