“Sosyal Medya Tabanlı Afet Yönetim Sistemi” Eğitimi

09/02/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Twitter ve MEF Üniversitesi işbirliği ile Türkiye Sosyal Medya Tabanlı Afet Yönetim Sistemi “SES TÜRKİYE” eğitimi verildi.

Herhangi bir afet döneminde sosyal medyanın gücünden faydalanmayı amaçlayan Sosyal Medya Tabanlı Afet Yönetim Sistemi İçin ‘‘SES Türkiye” projesinin ilk eğitimi MEF Üniversitesi’nde yapıldı. Türk Kızılayı, Twitter ve MEF Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan eğitim, paydaşların ve konunun uzmanlarının katılımıyla gerçekleşti ve Twitter bazlı tatbikat çalışmasıyla ortaya konuldu.

Türkiye'deki afet yönetiminden sorumlu paydaşları ve yetkilileri bir araya getirerek, gelecekte olması muhtemel afet ve acil durumlara hazırlık yapmak amacıyla Twitter Genel Merkezi ve MEF Üniversitesi arasında 2016 yılında anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında MEF Üniversitesi’nde önemli paydaşlara verilen eğitim ile sosyal medyanın herhangi bir afet durumunda kullanımı için hazırlık yapıldı.

“Ciddi fayda sağlayacak”

Eğitim programında bir konuşma yapan Türk Kızılayı Afet Koordinatörü Dr. İlhan Öztürk, “Afetlerde iletişim yanlış anlaşılmaya meyilli oluyor. Böyle bir çalışmaya özellikle afetin hazırlık aşamasında bilinçlendirme, eğitim ve kapasite oluşturma ile gönüllüler ile bağışların yönlendirilmeleri çerçevesinde ciddi bir ihtiyaç var. Twitter hızlı ve etkili bir iletişim platformu, kuruluş olarak da sıkı bir sosyal medya kullanıcısıyız. Afet yönetiminde etkili kullanımının ciddi faydalar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin ise, “Sosyal medyanın gücünü yaşanabilecek bir afette etkili bir şekilde kullanmak için bu işbirliğinin ve bu işbirliği ile yapılacak olan eğitimlerin önemine inanıyorum” diye konuştu.

Twitter Türkiye Kamu Politikalar Direktörü Emine Etili de, afetlerde tüm paydaşlar arasında koordinasyon ve işbirliğini sağlamak için Twitter’ın etkili bir mecra olduğunu belirtti.