Belediye Personeline Kızılay'dan Afet Eğitimi

14/02/2017 Paylaş:   

Kızılay ve Keçiören Belediyesi işbirliğiyle “Afetlere Dirençli Toplum Semineri” düzenlendi. Belediye Meclisi Salonunda düzenlenen seminere belediye çalışanları katıldı.

Ülkemizde yaşanan afetlere hazırlıklı olmak amacıyla düzenlenen "Afetlere Dirençli Toplum Semineri"nde katılımcılara deprem ve sel gibi afetlerden korunma, afet esnasında ve sonrasında yapılacaklar konuları ele alındı. Ayrıca Kızılaycılar, afetler konusundaki tecrübelerini video ve fotoğraflarla katılımcılara aktardı. Seminere Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Erkan Oğuztürk, Toplumsal Hizmetler Koordinatörü İlhan Öztürk, Keçiören Belediyesi Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız, Kızılaycılar ve belediye personeli katıldı.

“Önlem alma bilinci bizzat bireyden başlıyor”

Tespit edilmiş önlemler alınırsa afetlerden etkilenmenin daha düşük olduğunu vurgulayan Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu “Afetlere karşı hazırlıkta ilk önce yapılması gereken bir bilinç değişikliği var. Örneğin kalp krizi ve kanser bir neticedir. Bunun değiştirilebilir ya da değiştirilemeyen faktörleri vardır. Sigara içmek kalp krizi ve kanser riskini arttırır. Kanser ve kalp krizine karşı alınacak 'sigara içmemek' önlemi bu neticeleri önleyebilir. Afetlere hazırlanmak da böyle bir şeydir. Önlem alma bilinci bizzat bireyden başlıyor. 'Önce tedbir al sonra tevekkül et' bizim temel anlayışımızdır. Siz fay hattının veya derenin üzerine ev yaparsanız o ev yıkılır.  Her sene Karadeniz'de sel sonucu ölümler oluyor. Bunlara dur dememiz lazım. Afetlerle ilgili dünyada yaklaşım değişiyor.  'Deprem oldu arama kurtarma ekipleri nerede?' diye sorulur; üzülerek söylüyorum, arama kurtarma ekiplerinin kurtardığı insanların oranı afetten etkilenenlerin yüzde 1'i oranında. Ölenler ilk saniyelerde, dakikalarda ölüyor. Tedbir alma konusu ilk olarak bireyden başlıyor." ifadesinde bulundu.

“Kızılaycılara teşekkürler”

Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Yıldız ise, “Afete hazırlıksız yakalanan bir belediyenin nasıl bir felaketle karşı karşıya kalabileceğini 17 Ağustos depreminde gördük. Afet insana zarar vermez; afete karşı alınması gereken tedbirler alınmazsa insan zarar görür. Bu eğitimin ardından afetlerden önce ne gibi önlemleri alabileceğimiz konusunda daha bilinçli olacağız. Tecrübelerini bize aktaran Kızılaycılara teşekkür ediyorum.” dedi.