Ankara Toplum Merkezi Öncülüğünde STK’lar Bir Araya Geldi

17/02/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Ankara Toplum Merkezi’nin ev sahipliğinde ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki yabancılara yönelik çalışmalar yürüten Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri bir araya geldi.

Toplantı, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç sahiplerine yönelik projeler oluşturması, yönlendirme hizmetlerinin verimliliği ve kurumlar ile Sivili Toplum Kuruluşlarının birbirleriyle olan koordinasyonunun sağlanması hedeflenerek gerçekleşti.

Türk Kızılayı Ankara Toplum Merkezi Yöneticisi Kamil Yücel, kamu kurum ve kuruluşlarından beklentilerini tartışmaya açarak güncel konuları değerlendirdi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi (IMPR),  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (IGAM), Hacettepe Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜKSAM), Keçiören Mülteci Hizmetleri Merkezi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), GOAL, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Norveç Mülteci Konseyi (NRC), Care İnternational, İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV), Göçmenler ve Sığınmacılarla Dayanışma Derneği (ASAM) ve World Vision’un katılım gösterdiği toplantıda, ihtiyaç sahiplerine verilen hizmetin koordinasyonu ve sunulan hizmetlerin verimliliği konuşuldu. Ankara’daki kurum ve kurumlar arası koordinasyon verimliliğinin konuşulduğu toplantıda, bu eksikliklerden oluşan hataların en aza indirgenmesi ve yöntemleri tartışıldı.

Katılımcılar, sahada verdikleri hizmet kategorilerini sıralarken, gelecek projeksiyonlarında verilecek olası hizmetler de anlatıldı. Çalıştayın sonunda, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan çalıştayların temaları önerildi.