Kızılay ile Katar ve Suudi Arabistan Yardım Kuruluşları Arasında İşbirliği

20/02/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nca, Katar ve Suudi Arabistan insani yardım kuruluşlarıyla stratejik iş birliği anlaşmaları imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar ve Suudi Arabistan ziyaretlerine katılan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bu ülkelerde birçok sivil toplum kuruluşuyla da bir araya gelindiğini vurguladı.
 
Dünyanın en önemli ve etkili insani yardım kuruluşlarından olan Kızılay, insani yardım ve afete müdahale kapasitesinin geliştirilmesi konularında küresel iş birlikleri gerçekleştiriyor. Katar temasları kapsamında Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Katar Kızılayı ve AFIF Charity ile iş birliği anlaşmaları imzaladı. Daha önce iş birliği anlaşması imzalanan Katar Charity ile de yeni projeler özelinde değerlendirmeler yapıldığını belirtilen Kınık, Şeyh Sani bin Abdullah İnsani Hizmetleri Vakfı (RAF) ile de iyi niyet anlaşmasına varıldığı ifade etti. Kızılay Genel Başkanı Kınık’a, Genel Başkan Yardımcıları İsmail Hakkı Turunç ve Dr. Naci Yorulmaz eşlik etti.
 
“Küresel ve çok boyutlu ortak program geliştirme ve uygulama yapacağız”
 
Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketi'nin bölgedeki iki önemli ulusal derneği arasındaki iş birliğinin daha fazla mazluma fayda sağlayacağını belirten Genel Başkan Kınık, “İşbirliği kapsamında yer alan başlıkların bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmalara başlayacağız. Afete müdahale kapasitesinin geliştirilmesi başta olmak üzere birçok konuda işbirliğimiz olacak. Katar halkı dünyadaki sorunlara en fazla duyarlılık gösteren insanlar. Katarlıların cömertliği sayesinde insani yardım alanında önemli bir boşluk doluyor. Suudi Arabistan'ın en güçlü kuruluşlarından Kral Selman İnsani Yardım Merkezi ile de küresel stratejik iş birliği anlaşması yaptık. Suriye, Irak, Yemen, Somali, Myanmar başta olmak üzere pek çok ülkede küresel ve çok boyutlu ortak program geliştirme ve uygulama yapacağız.” ifadesinde bulundu.
 
“Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu çeşitli projeler hayata geçirilecek”
 
RAF Genel Müdürü Ayid bin Debsan el-Kahtani ile bir araya geldiklerini ve iyi niyet anlaşması yapıldığını belirten Genel Başkan Kınık, bu kapsamda başta sağlık, gıda güvenliği ve eğitim olmak üzere ülkelerinde yerlerinden olan ve yurt dışında sığınmacı durumuna düşen Suriyelilerin ihtiyaç duyduğu çeşitli projelerin hayata geçirileceğini kaydetti.
 
Katar Kızılayı Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Ghanim el-Ali el-Meadid ise Katar ile Türkiye arasında kurulan iyi ilişkilerin insani yardım açısından da iyi sonuçlar doğurduğunu ifade ederek, Türk Kızılayı’nın çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.