İki Durak Arası İyilik Molası

20/02/2017 Paylaş:   

Metro İstanbul A.Ş ve Kızılay’ın kan bağışında farkındalık oluşturmak için düzenlediği “İki Durak Arası İyilik Molası” etkinliğine metro çalışanları ve yolcular yoğun ilgi gösterdi.

Kızılay ve İstanbul Metro A.Ş.’nin 18-19 Şubat tarihlerinde düzenlediği “İki Durak Arası İyilik Molası” kan bağışı etkinliği Yenikapı Metro İstasyonu’nda start aldı. Etkinliğe, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Turunç, Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu, İstanbul Metro A.Ş. Genel Müdür Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Etkinlikte metro müzisyenleri de performans sergiledi.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık,  en çok kullanılan güzergahlardaki 5 istasyonda kampanyayı başlattıklarını belirterek, "Pendik, Ünalan, Hacıosman, Yenikapı ve Kirazlı istasyonlarımızda vatandaşlarımız hem metrolara aktarım yaparken hem de kan bağışı yapacak. Burada hekimlerimiz ve Kızılay yetkililerimiz var. Vatandaşlarımız seyahat halindeyken küçük bir iyilik molası verecek" dedi.

Yılda 2 milyon 500 bin ünite kan

Kızılay'ın Türkiye'de milli bir ödevi yerine getirdiğini vurgulayan Genel Başkan Dr. Kınık, her yıl 2 milyon 500 bin ünite kanın bağışçılardan toplandığını belirterek “Ocak ayı başında yaşanan ağır kış koşulları nedeniyle stoklarımızda bizi tedirgin eden bir düşüş olmuştu. Sonra yaptığımız çağrıyla kamuoyunda bir duyarlılık oluştu. Kızılay'ın 149 yıllık tarihinin kan bağışı rekorlarını kırdık her gün. Bir günde alınan en fazla kan rekorunu kırdık" diye konuştu.  Her gün 9-10 bin ünite civarında kanın toplanması gerektiğini aktaran Kınık, özellikle ameliyat günlerinde bu seviyenin daha yüksek olduğunu söyledi.

Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu ise “2 milyon İstanbullu metro ağını kullanarak hayatını sürdürüyor. Bizde Metro A.Ş olarak insanlara ulaşarak Kızılay’a kan bağışında bulunmaları konusunda destek olduk” dedi.
Pendik, Ünalan, Yenikapı, Hacıosman ve Kirazlı istasyonlarında vatandaşlar kan bağışı yapabilecek. Metro çalışanları ve yolcular, bulundukları istasyonlarda kan bağışında bulunurken bir yandan da metro müzisyenlerinin konserlerini dinleme imkanı buldu.