Kızılay’dan Afet Sonrası Müdahale Tatbikatı

20/02/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi tarafından afete müdahale tatbikatı düzenlendi. Ankara’nın Ayaş ilçesinde meydana gelen depreme müdahaleyi simüle eden Kızılay, alarm durumuna geçerek, tüm afet uzmanlarını en kısa sürede organize ederek, afete müdahale etti.
 
Olası bir afete en kısa zamanda müdahale edebilmek için Türkiye genelindeki tüm birimlerini hazır bekleten Türk Kızılayı, Ankara’da gerçekleştirdiği tatbikat ile olası bir depreme müdahaleyi canlandırdı. Ankara’nın Ayaş ilçesinde, gece 03:45’te, 6.9 büyüklüğünde deprem olduğu bilgisiyle tatbikatı başlatan Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, o saat itibariyle kriz masasını kurdu ve ilgili tüm personeli çağırdı.
 
İhtiyaç malzemeleri bölgeye sevk edildi
 
En kısa sürede AFOM’a ulaşan personel, afete müdahaleye hazır bekletilen çadır başta olmak üzere diğer malzemeleri araçlara yükledikten sonra yola çıktı. Tatbikat gereği Ayaş Şube Başkanlığı ile iletişime geçerek, depremden en çok etkilenen Bayat, Ortabereket, Pınarkaya, Başbereket ve Feruz köylerindeki ihtiyaç hakkında bilgi alan Kızılay ekipleri, koordinasyon içinde hareket ederek, hızla deprem bölgesine ulaştı.
 
Sabahın erken saatlerinde vatandaşların meraklı bakışları altında aile tipi çadırlar ile mutfak çadırı kurmaya, müdahale kapsamındaki tüm önlemleri almaya başlayan Kızılay afet müdahale ekipleri, tatbikatının başlamasından birkaç saat sonra çadırları kurmuş, depremzedeler için sıcak yemek çıkarmaya başlamış oldu.
 
Gün boyu Bayat köyünde afet tatbikatını sürdüren Kızılay, bölgeye 500 kişinin ihtiyacını karşılamak üzere 100 adet çadır, 400 adet yatak, 500 adet battaniye, 100 adet ısıtıcı, 100 adet mutfak seti ve 1 adet genel maksat çadırı sevk etti.
 
Yaklaşık 12 saat süren ve deprem sonrasındaki tüm müdahale çalışmalarını kapsayan tatbikatı başarıyla tamamlayan Türk Kızılayı, vatandaşın da takdirini topladı.