Kızılay’dan Yemen’e Yardım Hazırlığı

27/02/2017 Paylaş:   

Kızılay, Yemen’deki iç savaş nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan halka yardımlarıyla destek olacak.
 
Yemen’de açlığa bağlı ölüm riskinin tırmanışa geçmesi, ayrıca çatışmaların sivil halkı gittikçe daha fazla etkilemesi nedeniyle Türk Kızılayı kampanya başlatma kararı aldı. Gıda sorununun baş gösterdiği Yemen’de, yaklaşık 10 milyon kişi acil gıda, su, tıbbi destek ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.
 
İhtiyaç tespiti yapmak üzere Yemen’in Aden şehrine ulaşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, bölgedeki temaslarında Başbakan Ahmed bin Daghr, Yerel Yönetimler Bakanı Abdurrakib Fetih, Sağlık Bakanı Yardımcısı Ali el-Velidi ve Yemen Kızılayı ile görüştüler.
 
“Gıda ve ilaç yardımı yollayacağız”
 
Yemen’e acil gıda ve ilaç yardımında bulunacaklarını belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Ülkede 3.2 milyon kişi silahlı çatışmalar nedeniyle yurtlarını terk ediyor. Her 10 dakikada 5 yaş altı bir çocuk ise açlık ve ona bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yemen'in tüm illerindeki insanlar savaş sebebiyle acil yardıma ihtiyaç duyuyor. Türkiye'ye döner dönmez buraya gıda ve ilaç yardımı yollayacağız. Daha sonra diğer hizmetler için projeler üzerinde çalışacağız." dedi. Kınık, ilerleyen günlerde Türkiye'den Aden'e bir ekip gönderme ve sağlık merkezlerini gelişmiş tıbbi cihazlarla donatma konusunu değerlendirmeye aldıklarını kaydetti.
 
Kızılay Genel Başkanı Kınık, Yemen'de Aden Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Cumhuriyet Hastanesi'nde de incelemelerde bulundu. Kınık, üniversiteye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Tıp Fakültesi Dekanı Sevsen Bahubeyra, milletvekilleri ve akademisyenlerle bir araya geldi. Görüşmede Kınık, Bahubeyra'dan üniversitenin savaş nedeniyle gördüğü hasar ve ihtiyaçları konusunda bilgi aldı. Öte yandan Kınık ile bir araya gelen Aden Toplum Sağlığı Müdürü Abdunnasır el-Vali ise, "Kızılay Genel Başkanı ile sağlık alanı başta olmak üzere bölgedeki sorunları masaya yatırdık. Tüm laboratuvarlardaki çalışmalar neredeyse durmuş vaziyette. Ayrıca diyaliz bölümünde büyük eksiklerimiz var ve Türk Kızılayı'ndaki kardeşlerimizden bu konuda yardım bekliyoruz." diye konuştu.