Samsun Adliyesinden Kan Bağışına Destek

27/02/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Samsun Şubesi ile Samsun Adliyesi işbirliğiyle adliye çalışanlarını kapsayan “Samsun Yargısı Kan Bağışlıyor” başlıklı kampanya düzenlendi.

Türk Kızılayı Samsun Şubesi Başkanı Dr. Habip Demirel ev sahipliğinde kan bağışında bulunan hakim, savcı, avukat, ve adliye çalışanlarına Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet İşgüzar, Yönetim Kurulu Üyeleri Av. Ayşegül Genç ve Cengiz Yurdabekçi eşlik etti. Samsun’un merkez ilçesi olan İlkadım’daki Çiftlik Kan Alma Biriminin açılışını gerçekleştiren Kızılay heyeti, Samsun Valisi İbrahim Şahin’i de makamında ziyaret etti.

“Bağışlarından dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” 

Kızılay’ın yardım faaliyetlerinden bahseden Genel Sekreter Hüseyin Can, “10 yıl içinde kan bağışı konusunda çok ilerleme sağladık. Gerçekleştirilen kan bağış kampanyalarıyla Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde doksanını sağlama noktasına geldik. Zaman zaman çeşitli kurumlarda da kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Burada da adliye çalışanlarıyla destek verdiği bir kan bağışı kampanyası organize ettik. Bağışlarından dolayı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Aİnşallah bu bölgede sizlerin de desteğinizle bir bölge afet koordinasyon merkezi kurmak istiyoruz.” ifadesinde bulundu.

“Kızılay’a bizim sahip çıkmamız gerekiyor”
 
Valimiz Sayın İbrahim Şahin yaptığı konuşmasında, “Kızılay son on yıl içerisinde çok ciddi açılımlar yaptı. Kızılay Samsun Şubesi yönetimi olarak toplumun her kesimiyle birlikte çalışma becerisini ortaya koydular. Diğer taraftan Suriye’ye yardım konusuyla ilgili yapılan çalışmalar hakikaten göz yaşartıcıydı.  Samsun kan bağışı konusunda Türkiye ortalamalarının üzerindedir.  Türkiye'de kadın kan bağışçılarının ortalaması yüzde 12, Samsun'da ise yüzde 17'dir. Bu ortalamayı hem kadınlarımız, hem de erkeklerimiz için daha yukarıya çekmeyi hedefliyoruz. Uygun bir yer bulunduğu takdirde Afet Koordinasyon Merkezi yapılabilir. Kızılay’a bizim sahip çıkmamız gerekiyor. Dünyada bu anlamda hizmet eden iki örgüt var biliyorsunuz. Biri Kızılhaç diğeri ise Kızılay’dır. Onun için biz Kızılay’ı ne kadar öne çıkarırsak en azından batılı ülkeler nezdinde o kadar prestij sahibi olur.” dedi.

Daha sonra Samsun Şubesi’nin sosyal marketini ziyaret eden Kızılay heyeti, ihtiyaç sahipleriyle de bir araya gelme fırsatı buldu.