Kızılay Afetzedelerin Yanında

27/02/2017 Paylaş:   

Çanakkale Ayvacık’da meydana gelen depremin ilk gününden bu yana afetzedeleri yalnız bırakmayan Kızılay, mobil mutfakta pişen 3 öğün yemeği 15 köy, 3 mahalle ve okullara ulaştırıyor. Üç köye mobil çamaşırhane kuran Kızılay, konteyner okullardaki öğrencilere de kahvaltı vererek ihtiyaçlara özel çözümler sunuyor.

Depremin hemen ardından bölgeye ulaşan Kızılay, 37 kişilik uzman ekibiyle toplam 120 çadırın kurulumunda AFAD’a destek verdi. Yatak, battaniye ve soba gibi çadır içi malzemelerin dağıtımını da yapan Kızılay ekipleri, depremden en fazla etkilenen Yukarıköy’de konteyner kent kurulumunda da AFAD’la koordineli olarak çalışmaları yürüttü. Afetzedelere acilen kumanya dağıtan Kızılay, bölgeye sevk ettiği mobil mutfak araçlarını da kullanıma sundu. Depremin yaşandığı ilk günden bu yana Kızılay Mobil Mutfakta, depremden etkilenen 15 köy, 4 mahalle ve okullarda  afetzedelerin üç öğün sıcak yemek ihtiyacını karşılıyor. Yukarıköy’de bulunan mobil mutfakta kazanlar 24 saat kaynıyor. Burada hazırlanan 3 öğün kahvaltılık ve sıcak yemek Kızılay ekipleri tarafından Yukarıköy, Taşağıl, Bademli, Kocaköy, Babakale, Kızıl Keçili, Tuzla, Naldöken, Kösedere, Babadere, Koyunevi, Bektaş, Çamköy, Taşboğaz, Gülpınar, Çamkabalak köyleri ile Çamiçi Mahallesi, Çamtepe Mahallesi, Kaşkaya Mahallesi ve okullarda vatandaşlara ulaştırılıyor. Depremin ilk gününden 27 Şubat tarihine kadar mobil mutfakta pişirilen 220 bin kap yemek, afetzedelere ulaştırıldı. Öte yandan ilk günden bu yana Kızılay ikram aracı da gün boyunca vatandaşlara çay ve çorba ikramını sürdürüyor.
 
15 Çamaşır 15 Kurutma Makinası

Kızılay ekipleri, bir yandan da ihtiyaç tespiti çalışmalarını sürdürürken, ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler üretiyor.  Konteynerlerde kalan vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için projeler geliştiren Kızılay ekipleri, ihtiyaç tespit ettiği Ayvacık’ın Yukarıköy, Tuzla ve Gülpınar köylerinde mobil çamaşırhane kurdu. 15 çamaşır ve kurutma makinasından oluşan mobil çamaşırhane hizmete açıldı.
 
Konteynerde Eğitime Kahvaltı Desteği

Bölgede bazı okul binalarının hasar görmesinin ardından eğitime ara verilmiş, geçtiğimiz hafta kurulan konteyner okullarda eğitim ve öğretim başlamıştı. Kızılay ekipleri, konteynerde eğitim gören öğrencilerin kahvaltısını okullarına kadar götürüyor.

Kızılay Yönetimi, Afetzedeleri Yalnız Bırakmıyor

Depremin ardından Kızılay üst yönetimi, şube başkanları ve yöneticileri de bölgedeki çalışmaları yerinde incelemek ve afetzedelere destek olmak amacıyla bölgeyi ziyaret ediyor. Depremin hemen ardandan bölgeye ulaşan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, çalışmaları yerinde inceleyip afetzedelerle görüştü. Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Tan ve Cengiz Yurdabekçi ile Türkiye’nin dört bir yanından Kızılay Şube Başkanları da vatandaşlarla bir araya gelip, ihtiyaç tespiti ve temininde bulundular.

Toplumun Tüm Kesimlerinden Kızılay’a Övgü

Bölgeyi ziyaret eden sanat ve siyaset dünyasının önemli isimlerinin ilk durağı da yine Kızılay oldu. Başbakan Yardımcısı Veysel Kaynak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede gerçekleştirdikleri temasların ardından Kızılay mobil mutfağını ziyaret ederek çalışmalarından dolayı Kızılay ekiplerine teşekkür etti. Ünlü sunucu Esra Erol da bölgeye yaptığı ziyarette Kızılay ekibi ile sohbet ederek, mobil mutfağı ziyaret etti. Ekran başından tüm izleyicilere, Kızılay’a destek çağrısında bulundu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı Onursal Başkanı Nevin Gökçek de Kızılay ekiplerinin çalışmalarından duydukları memnuniyeti dile getirerek teşekkür ettiler.