Kan Bağışının Önemi Bilinçaltına İşleniyor

01/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi, kan bağışı konusundaki farkındalığı artırmak, kan ihtiyacının sürekliliğine işaret etmek için “Hayat Kurtar Yaşamları Değiştir” projesini hayata geçirdi.
 
Avrupa Birliği’nin de desteğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, işbirliği yapılan kurumlarda birçok materyalin üzerine “hayat kurtar” çıkartmaları yapıştırılarak, mesajda süreklilik sağlanmaya çalışılıyor.
 
Kan bağışı alanında yeni farkındalık metotlarının geliştirilip uygulanmasını, donör sayısı ve kan bağış merkezlerindeki stok kan miktarının artırılmasını amaçlayan sosyal farkındalık projesinin ikinci yöntemi ise “gerçeklik simülasyonu.” Özellikle 18-25 yaş arası gençlere, üç boyutlu ortamda, kan bağışının vücutta gerçekleştirdiği değişimler deneyimlendirilerek, kan bağışının önemi konusundaki farkındalıklarının artırılması ve sürdürülebilir kan bağışçısı olmaya teşvik edilmeleri amaçlanıyor.
 
Projeye ilk etapta Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı ve Eskişehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü destek verdi. Kurumların hemen her yerindeki materyallere ilgili çıkartmalar yapıştırıldı.