Adıyaman Depremi Sonrası Müdahale Çalışmaları Başladı

03/03/2017 Paylaş:   

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremin ardından bölgedeki arama kurtarma ve hasar tespit çalışmaları başladı. Türk Kızılayı da deprem bölgesine ilk ulaşan yardım kuruluşu oldu.
 
Samsat ilçesi Akdamar, Gülpınar, Göltarla ve Ovacık köylerinde yüzlerce evin deprem nedeniyle yıkıldığı veya hasarlı olduğu bilgisi üzerine harekete geçen Türk Kızılayı, bölgeye en yakın uzman ekiplerini görevlendirdi. Toplam 25 uzman ekip depremin hemen ardından bölgeye ulaştı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da depremzede vatandaşları yalnız bırakmadı. Samsat ilçesine giden Kınık, depremzede vatandaşlar için çadır kuran ekiplere destek verdi.
 
Kızılay uzman ekiplerinin hızla sahaya intikal ettiğini ve Samsat ilçesine bağlı 17 köyde hasar tespitine yönelik çalışmaların tamamlandığını belirten Kınık, vatandaşların herhangi bir sorun yaşamaması için çalışıldığını vurguladı.
 
Sıcak yemek ikramı için hazırlık
 
“Ekiplerimiz 7 ikram aracı, 1 öncü aracımız, 1 kamyon, 1 kamyonet, 1 yemek servis aracımız, 1 mobil mutfak aracımız, 25 personelle beraber çadır, battaniye ve ısıtıcıları, mutfak setleri ve gıda malzemeleriyle sahadalar” diyen Kınık, vatandaşları çadırlara yerleştirmek için çalışmalara başlanıldığını söyledi.
 
Genel Başkan Kınık, çadır kurma çalışmaları devam ederken, diğer taraftan da sıcak yemek çıkarmak için Kızılay aşçılarının hazırlıklarını yaptıklarını ifade etti.