Yemen ve Doğu Afrika’ya Yardımın Startını Cumhurbaşkanı Erdoğan Verdi

06/03/2017 Paylaş:   

Türkiye, 20 milyon kişinin açlıkla mücadele ettiği Doğu Afrika ve Yemen'de yaraları sarmak için harekete geçti. Türk Kızılayı ve AFAD tarafından hazırlanan yardım kampanyasının startını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.
 
Şiddetli kuraklık koşulları, çatışmalar, istikrarsızlık, şiddet ve ekonomik daralma gibi nedenlerle milyonlarca insanın ölümle yüz yüze geldiği Güney Sudan başta olmak Doğu Afrika ülkeleri ve Yemen'e yönelik yapılacak insani yardımın içeriğini belirlemek için Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık bölgede temaslarda bulundu. Türkiye dönüşü yardım kampanyası hazırlığı talimatı veren Kınık, bu ülkelere vakit kaybetmeden yardım edilmesi gerektiğini vurguladı.
 
İnsanlığın #UmuduOl
 
Kızılay tarafından hazırlanan kampanyanın startını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak “Doğu Afrika ülkeleri Somali, Etiyopya, Kenya ve Güney Sudan ile birlikte Yemen'de büyük bir insani kriz riski bulunuyor. Kuraklığa bağlı açlık tehdidinin ciddi boyutlara ulaştığı bu ülkelerin yardım çağrılarına asla kayıtsız kalamayız. Türkiye olarak Doğu Afrika ve Yemen'de yardıma muhtaç kardeşlerimize yönelik bir yardım kampanyası başlatıyoruz. İnsanlığın #UmuduOl” yazdı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kızılay aracılığıyla yürütülen kampanyaya işaret ederek, “Doğu Afrika ya da Yemen yazıp 2868'e SMS gönderin, @TurkKizilayi'nın yardım kampanyasına 10 ₺ ile destek olun” mesajını verdi.
 
“Büyük bir insani kriz yaşanıyor”
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, söz konusu ülkelerde yaşanan krize ilişkin şu bilgileri verdi: “Doğu Afrika ve Yemen'de şu anda açlık, kıtlık ve özellikle Yemen ve Güney Sudan'da çatışmalar nedeniyle çok büyük bir insani kriz yaşanıyor. Yemen'de 19 milyon insan yardıma muhtaç durumda, bunların 10 milyonu acil insani yardıma muhtaç durumdalar. Doğu Afrika'da 20 milyonu aşkın insan bu anlamda acil insani yardıma muhtaç durumda. Güney Sudan'da devam eden çatışmalar nedeniyle bazı bölgelere ulaşım sağlanamıyor. Oralara sadece havadan gıda ve insani yardım ulaştırılabiliyor ve açlıktan ölümler başladı. Yemen'de her 10 dakikada bir çocuk açlıktan ölüyor. Herhangi bir şekilde sağlık hizmeti alamayan insanlar, ciddi bir sıkıntıyla karşı karşıya bulunuyor. Dolayısıyla bu konuyla alakalı hem Türk Kızılayı olarak biz hem de sivil toplum kuruluşlarımız, Doğu Afrika ve Yemen'de insani yardım kampanyası düzenleyeceğiz. Çatışmalar, yoksulluklar, açlıklar nedeniyle çok büyük kriz yaşayan Doğu Afrika ve Yemen'e inşallah çok büyük boyutlu yardım seferberliği başlatıyoruz.”
 
“Bu uzun sürecek bir kriz”
 
Kınık, Doğu Afrika ve Yemen'e yönelik yardım faaliyetleri konusunda gerçekleştirilecek kampanyaların detaylarının ise yakın zamanda netleştirileceğini ifade ederek, “Acil olarak gıda, ilaç, tıbbi malzeme, hijyen setleri, su temini, bu bölgelere değişik değişik insani yardım kampanyası düzenliyoruz. Bu uzun sürecek bir kriz, dolayısıyla uzun süre bizim bu farkındalığı kamuoyunda yüksek tutmamız gerekiyor” diye konuştu.