Kızılay ile RAF Stratejik İşbirliği Mutabakatı İmzaladı

07/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı ile Katar’ın en büyük insani yardım kuruluşu Sheikh Thani bin Abdullah Foundation for Humanitarian Services(RAF) arasında, mevcut stratejik işbirliğini dünya çapına taşıyacak bir mutabakat zaptı imzalandı.

Türk Kızılayı, dünyanın önde gelen insani yardım kuruluşları ile olan stratejik bağlarını güçlendirmeye ve geliştirmeye devam ediyor.

Gazze ve Suriye’de yaptığı insani yardımların yanısıra, SALI Girişimi (Save a Life Initiation) ile de takdir toplayan RAF, Türk Kızılayı’na üst düzey bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık ile RAF Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aize Dabsan Al-Qahtani, yaptıkları görüşmede, mevcut stratejik işbirliğini, dünyanın ihtiyaç duyan yeni coğrafyalarına taşıma kararı aldı. İki Başkan, görüşmelerinin ardından, konuya ilişkin bir mutabakat zaptına da imza attı.

“İşbirliğimizi, yeni coğrafyalara taşıyacağız”

Kınık, imza töreninde yaptığı konuşmada, Kızılay’ın, RAF gibi kıymetli bir iş ortağına sahip olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “RAF, hem bütçesinin büyüklüğü, hem çalışanlarının profesyonelliği hem de sahada yaptıkları yenilikçi çalışmalar ile çok göz dolduran bir kuruluş. Geliştirmiş olduğu yenilikçi projeleri ile bu sektöre liderlik yapıyor. Özellikle bizim de kendileriyle katıldığımız WHO ile beraber gerçekleştirdikleri SALI İnisiyatifi(Save a Life Initiative) bunlardan bir tanesi. Dolayısıyla bu çalışmalarını, inşallah Kızılay ile birlikte, daha farklı coğraflara ve daha güçlü olarak ulaştıracaklar. İnşallah bundan sonra da insanların çektikleri ızdırapları azaltacak ve onlara en kısa sürede yardımcı olabilecek yeni işbirlikleri doğar” dedi. 

“Nerede acı varsa, orada birlikte olacağız”

Al-Qahtani ise, “Kardeşim” diyerek hitap ettiği Kınık’ın sözlerinden çok mutlu olduklarını vurgulayarak, “Kızılay gibi büyük bir kuruluşun, RAF’ı bu güzel sözlerle anması, bizim doğru işler yaptığımızın belgesidir. Türk Kızılayı ile insani yardım, ekonomi ve sağlık konularında yeni işbirlikleri yapacak, diğer yardım kuruluşlarını güçlendirmek için de Kızılay ile el ele vereceğiz. Dünyada nerede bir acı olursa, inşallah Türk Kızılayı ile birlikte, orada beraber çalışacağız” dedi.