Sido’nun Hayali Toplum Merkeziyle Gerçek Oldu

07/03/2017 Paylaş:   

Suriye’deki savaştan kaçarak 4 yıl önce Türkiye’ye gelen Suriye’li Dilivan Sido (22), toplum merkezinin sunduğu kuaförlük kursundan faydalanıyor. Sido, Suriye’de kuaförlük kursuna gitmek istediğini fakat savaşın devam etmesi ve kuaförlük kursu fiyatlarının pahalı olduğunu belirterek gidemediğini vurguladı. Sido, kendisine sunulan bu şansın Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Ofisi'nin (ECHO) tarafından fonlanan İstanbul Bağcılar Toplum Merkezi’nde bulmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Anne ve babasını savaştan önce kaybettiğini anlatan Sido, ağabeyi (55), onun eşi ve 3 çocuğu ile yaşıyor. Suriye’de araba tamirciliği yapan ağabeyinin Türkiye’de çalışmadığını belirten Sido, yeğenlerinin bir fabrikada çalıştığını anlattı.

“Kendimi şanslı hissediyorum”

Sido, komşusunun Türkçe kursuna kayıt yaptırmak için Toplum Merkezine geldiğini duyduktan sonra kendisinin de Toplum Merkezine kayıt olmaya karar verdiğini söyledi.

Haftada 3 gün Bağcılar Toplum Merkezine geldiğini belirten Sido, “Suriye’de kuaförlük kursuna gitmek istiyordum fakat çok pahalıydı gidemedim. Burada bu şansın bana verilmesinden dolayı çok mutluyum. Kendimi şanslı hissediyorum” diye konuştu.

Öldü Sandığı Nişanlısını Facebook’ta Buldu

Pizzacılık yapan nişanlısı Rızga Halouda (25) ile Danimarka’ya gitmeyi istediklerini belirten Sido, Suriye’de tanıştıkları nişanlısını savaş sırasında kaybettiğini düşündüğünü daha sonra nişanlısının kendisini Facebook üzerinden bulduğunu söyledi.

Sido, “Rızga ile oradayken tanışmıştık. Birbirimizi seviyorduk.  Savaştan sonra birbirimizden haber alamadık. Daha sonra beni sosyal medya sitesi Facebook üzerinden buldu ve ekledi. Sonra geldi ve beni istedi. Hayalimiz Danimarka’ya gitmek” dedi.