Toplum Merkezi Çocuklara Yönelik Robot Etkinliği Düzenledi

07/03/2017 Paylaş:   

Üstün zekâlı ve özel yetenekli çocukların eğitim gördüğü Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi öğrencileri (TEVİTÖL), Türk Kızılayı İstanbul Sultanbeyli Toplum Merkezi Suriyeli çocukları teşvik etmek için robot etkinliği düzenledi. Sultanbeyli Toplum Merkezi yerleşkesinde düzenlenen etkinlikte çocuklar robot, makine mühendisliği ve yazılım hakkında bilgi alarak, robotlar hakkında bilgi sahibi oldu.

Suriyeli Çocuklar Yoğun İlgi Gösterdi

Okul bünyesinde bilişim ve mühendislik alanına ilgi duyan öğrencilerin oluşturduğu İnanç Mekatronik Kulübü, First Robotics Competition (FRC) için ürettikleri robotu Toplum Merkezine gelerek tanıttı. Etkinliğe çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Robot yapılış süreçleri ve işleyişi hakkında merak ettikleri soruları soran Suriyeli çocuklar, yapılan etkinlikten mutlu ayrıldı.

Robot Takımı’nda makine mühendisi Çağlar Çoşkunpınar (18) ve yazılımcı Murat Kaan Meral (18) en büyük amaçlarından birinin, kendilerinden küçüklere teknolojiyi, robot ve bilişim teknolojilerini sevdirmek olduğunu belirtti.

“Amacımız teşvik etmek”

Suriyeli mültecilere ulaşarak, robot ve yazılımını anlatmak istediklerini vurgulayan Çoşkunpınar, “Amacımız, yaşıtlarımız veya küçüklerimize bu robotları onların da yapabileceğini anlatmak ve teşvik etmek” dedi. Meral ise Suriyeli çocuklar ile robot etkinliği projesini uzun zamandır düşündüklerini, etkinliğin çocuklar için faydalı olacağına inandıklarını anlattı.