Suriyeli Kadınların El Emeği Ürünleri Yenikapı Metrosu’nda

08/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde sergileniyor. Sergide 233 parça el sanatları ürünü yer alıyor.
 
Türkiye’de misafir edilen ve Kızılay Toplum Merkezleri’nde eğitim alan Suriyeli kadınların ürettiği ürünlerden oluşan “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”  İstanbul Yenikapı Metrosu’nda açıldı. Serginin açılışına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Metro İstanbul yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışa Metro müzisyenleri de ezgileriyle destek verdi.
 
“En ağır yük kadınların”
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay olarak kadınların yükünü ve ıstırabını hafifletmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Suriyeli kadın kardeşlerimizin el emekleriyle üretmiş oldukları, hayatlarını idame ettirmek için bizim onlara öğrettiklerimiz, el sanatları eserleri burada sergileniyor. Bu aslında bir hayat mücadelesi. Hayata tutunmaya çalışan Türkiye'deki bu Suriyeli misafirlerimiz, Kızılay’ın açmış olduğu Toplum Merkezlerinde, hem Türkçe eğitim alarak Türkçe öğreniyorlar hem de meslek ediniyorlar. Burası aslında bir uyum merkezi. Türkiye'deki hayat şartlarına, yasal düzenlemelerine onları alıştırmak için vatandaşlık ödevlerini öğretiyoruz."
 
Kınık, "Dünyanın sıkıntılarını, savaşların acılarını, yoksulluğun ıstırabını en fazla kadınlar çekiyor. Yemen'de Doğu Afrika'da, Güney Sudan'da, Mali'de, Suriye'de, Irak'ta bütün bu coğrafyalardaki savaşın en ağır yükünü, en kirli yüzünü maalesef kadınlar kucaklıyor, sırtlıyor" diye konuştu.
 
Sergi 1 hafta boyunca açık kalacak
 
233 parça el sanatları ürününün yer aldığı “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde  savaş mağduru kadın ve çocukların Kızılay Toplum Merkezleri’nde savaş travmasını atlatmaları için terapi amaçlı eğitimini aldıkları, sanat ve tasarım ürünleri sergileniyor. Sergide Kilis, Şanlıurfa, Konya, Ankara, Bursa, İzmir ile İstanbul Sultanbeyli ve Bağcılar Kızılay Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, abiye kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar yer alıyor.
 
Sergi 1 hafta boyunca açık kalacak ve Suriyeli kadınların Türkiye’de aldıkları eğitimle hayata nasıl bağlandıklarını tüm İstanbullular görebilecek.