STK’lar Afrika ve Yemen İçin Güçlerini Birleştirdi

09/03/2017 Paylaş:   

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yemen, Doğu Afrika ve Güney Sudan’daki yardıma muhtaç insanlara yönelik olarak “İnsanlığın Umudu Ol" sloganıyla yaptığı çağrıya Kızılay’ın öncülüğünde birçok kurum ve kuruluş destek verdi. Açlıkla mücadele eden ülkelere hava ve denizden bir an önce yardım koridoru açılması için güç birliği yapan onlarca kurum kuruluş, milyonların yarasını saracak.
 
Türkiye, kuraklık başta olmak üzere iç savaş ve ekonomik sorunlardan kaynaklı ölümlerin her geçen gün arttığı Yemen, Güney Sudan ve Doğu Afrika ülkelerine yardım için harekete geçti. Bölgede yaşanan soruna yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dikkat çekti. Sosyal medya üzerinden “İnsanlığın Umudu Ol” mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına Kızılay kayıtsız kalmadı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ilgili tüm kurum ve kuruluşları bir masa etrafında topladı.
 
İnsani yardım kampanyasının duyurusu AFAD, TİKA, Diyanet Vakfı, Memur-Sen, Hak-İş, Türk-İş, MÜSİAD, Beşir Derneği, Can Suyu Derneği, Deniz Feneri Derneği, Dost Eli, Hayad, Hayrat, Hüdayi Vakfı, İHH, İnsani İnşa Derneği, İyilik Derneği, Sadakataşı, Yeryüzü Doktorları Derneği ile Türkiye’de faaliyet gösteren uluslararası yardım kuruluşlarından AFİF, Global Engagement Platformu, İslam Kalkınma Bankası, Qatar Charity, RAF’den temsilcilerin ve insani krizlerin yaşandığı ülkelerin büyükelçilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Hizanlıoğlu ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu da toplantıda yer aldı.
 
“Güçlü bir yardım olmadan bu kriz aşılamaz”
 
Ev sahibi olarak toplantının açılışını yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Bugün ‘Umudu ol’  hareketiyle yardım seferberliğine çağırdığımız coğrafyada büyük sıkıntılar var. Birisi Yemen, diğeri de Doğu Afrika. Bu bölgede çok karmaşık insani kriz odakları bulunmakta” dedi.
 
Bu bölgelerdeki insani krizlerin güçlü bir yardım faaliyeti olmadan aşılamayacak durumda olduğunu belirten Kınık, şunları söyledi: “Afrika’nın yaşadığı felaketin çok sayıda nedeni var. Bizim iklimsel felaket dediğimiz Elnino ve onun sonucu oluşan kuraklık ve kıtlık. Tarımsal üretim bir önceki yıla oranla yarıya düştü. Bu coğrafyalar en çok sömürülmüş topraklar. Toplamda 30-40 milyon insan çok büyük bir krizle karşı karşıya. Bu krizin diğer sebebi de silahlı çatışmalar ve uzayan anlaşmazlıklar. İklim felaketiyle beraber oluşan bu kriz daha da derinleşti. Uluslararası yardımların nitelik ve nicelikleri bu krizlerin aşılmasında yetersiz kaldı. Dünya Gıda Programı bu bölgeye yardım amaçlı 1 milyar dolar ayırmıştı. Bu yardımın 700 milyon doları ulaştırma ve lojistiğe gitti. Gıda yardımı sadece 300 milyon dolarla sınırlı kaldı. Yemen’de çatışmalardan 21 milyon insan etkilendi. Bu insanların yarısı çok acil insani yardım bekliyor.”
 
“Devlet sistemi iflas etmiş durumda”
 
17 milyon insan yeterli beslenemediğini belirten Kınık, “14.5 milyon insan temiz suya erişemiyor. Yaklaşık 9 milyon insan sağlık hizmeti alamayacak bölgelerde yaşıyor. Ülkede devlet sistemi çok büyük hasar almış durumda. Öncelik olarak gıda ve su, sonrasında sağlık hizmetleri, ilaç ve barınma yardımı yapmak gerekiyor. Bu durumun etkileri 2025 yılına kadar bölgeyi olumsuz şekilde etkileyecek. Çatışmalar nedeniyle tarladaki hasat toplanamadı. Bu süreç bir sıkıntı çemberi oluşturdu. Güney Sudan açlık nedeniyle ailelerin günde sadece 1 öğün beslenebildiği bir bölge haline geldi. Maalesef içme suyu ve gıda yoksunluğu nedeniyle her 10 dakikada bir Yemenli bebek hayatını kaybediyor” diye konuştu.
 
“Vicdanlı insanlardan başka destekleri yok”
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, sözlerine şöyle devam etti: “Bu konuyla alakalı Sayın Cumhurbaşkanımızın 3 farklı dilde Yemen ve Doğu Afrika’ya yönelik yardım çağrısı oldu. Eğer biz bu insanlara yardım etmezsek bu insanlar ölümün bataklığına çekilecekler. İhtiyaçların karşılanması için bu seferberlikle insanların ölüm girdabından kurtulabilmesi için yardımcı olmaya çalışacağız. Yardım uçaklarımız ve gemilerimiz insani yardımları burada muhtaç olan insanlara en hızlı şekilde taşıyacak. İnsanlığın karşılaştığı bu büyük ıstırap umarız bu yardım kampanyasıyla bir nebze diner. Bu insanların, vicdanı ve insanlığı ayakta tutan bağımsız ve iyi insanlar dışında bir destekleri yok.”
 
Türkiye’den büyük ümitleri var
 
Toplantıda konuşan AFAD Başkan Yardımcısı Fatih Özer ise “Yaklaşık 56 ülkeye biz de yardım ulaştırıyoruz. Bize ihtiyacı olan her ülkede olmaya çalışıyoruz. Oradaki manzarayı görünce gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. İnsanların Türkiye’den çok büyük ümitleri var” dedi.
 
Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun da yardım kampanyasında emeği geçen herkese teşekkür etti.
 
İlk bağış Avustralya’dan
 
Toplantıya katılan bölge ülkelerinin büyükelçileri de Türk halkının ve devletinin yardımseverliğinden dolayı şükran duyduklarını iletti.
 
Toplantıda bir de sürpriz yaşandı. Merkezi Avustralya’da bulunan Sadaqa Welfare Fund adlı uluslararası insani yardım kuruluşu 50 bin dolar bağışlayarak bölge halkının yarasını sarmak için zaman kaybetmemek gerektiğine işaret etti.