Savaş Mağduru Kadınlar Yaşadıklarını Anlattı

09/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında önemli bir programa imza attı. “Savaş ve Kadın” adlı programda savaşın en acımasız yüzünü görenler yaşadıklarını paylaştı.

Sultanahmet'teki Kızlarağası Medresesi'nde düzenlenen programa, Suriye'nin Halep kentinde yaşananları sosyal medya aracılığıyla dünyaya duyuran Bana Alabed ve annesi Fatima Alabed katıldı. Suriyeli aktivist İman Bedir ve yazar Esra Elönü de savaşa dair duygularını paylaştı. Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can da bu önemli toplantıda katılımcıları ve Kızılaycıları yalnız bırakmadı.

Genel Sekreter Can, “Kızılay bir iyilik hareketi, biz de bu iyilik hareketinde en önde olmak istiyoruz. Dünyada nerede bir mazlum varsa Kızılay orada. Dün oradaydı, yarın da orada olacağından kimsenin şüphesi olmasın. Kızılay diline, dinine, ırkına bakmaksızın mazlumlara yardım ediyor”dedi.

Savaş ortamında yaşananlara ilişkin yaptıkları yayınla dünyanın dikkatini Halep'teki drama çekmeye çalışan Fatima Alabed, konuşmasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek başladı. Üç çocuk annesi olduğunu ve yavrularının gözünde korku görmeye dayanamadığını ifade eden Alabed, “Savaş süresince onların hem anneleri hem babaları oldum. Onlara güç verdim. Savaştan dolayı okula gidemediler, onlara öğretmen oldum. Savaştan dolayı sokağa çıkamıyorlardı. Hastane yoktu, evde onların doktoruydum. Bu tüm Suriyeli annelerin hayatıdır. Çocuklarım bana 'savaş ne zaman bitecek?' diye sorduklarında tahammül edemiyordum” diye konuştu.

“Biz kadınlar imkansız olan her şeyi başarabiliriz”

Yaşadığı şeylerin kendisini daha da güçlendirdiğini dile getiren Alabed, sözlerine şöyle devam etti: “Bu yaşadığım şeyler beni daha güçlendirdi. Halep'teki olayları dünyaya aktarmam gerektiğini düşündüm. Sadece kendi çocuklarım için değil, Suriye'deki çocuklar için bunu yapmak istedim. Biz kadınlar imkansız olan her şeyi başarabiliriz. Buna inanmamız gerekiyor. Yapacağımız şeye inanmamız gerekiyor.”

“Suriye'ye dönüp öğretmen olmak istiyorum”

Fatima Alabed'in kızı Bana Alabed ise, savaş süresince sadece 1 ay okula gidebildiğini daha sonra okulun bombardımanda yıkıldığını anlattı. Suriye'ye dönerek öğretmen olmak istediğini ve arkadaşlarını özlediğini aktaran Bana, “Hepimiz okuldan, öğrenmekten mahrum kaldık. Bazı çocuklar açtı, üşüyordu. Ben çocuklara çok üzülüyordum. Onların yanında durmak istiyordum” dedi.

“Bize ensarlık yaptığınız için Allah size galibiyet verdi”

Suriyeli aktivist İman Bedir de ülkesinde yaşanan savaş nedeniyle çocuklarının ölümüne şahit olan kadınların dramlarını fotoğraflarla anlattı. Bedir, “15 Temmuz darbe girişiminde, bize ensarlık yaptığınız için Allah size galibiyet verdi. İyi ki varsınız, iyi ki komşumuz Türkiye. Allah Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun” ifadelerini kullandı.

Programda kısa bir konuşma yapan Esra Elönü de, Suriye'de yaşanan drama dikkati çekerek, “Ölmek istiyorum, çünkü cennette ekmek var diyen çocukları da gördük” dedi.

Kızılay görevlisi kadınların yardım hizmetlerinde yaşadıklarını anlattığı tanıtım filmi ile devam eden program, Mısır ve Suriyeli sanatçıların savaşı anlatan şarkılarıyla son buldu.