Sudan Kızılayı ile İnsani Yardımda İşbirliği

13/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı’nın insani yardımda birlikte hareket etme kararı aldığı ve mutabakat zaptı imzaladığı kuruluş sayısı her geçen gün artıyor. Son olarak Sudan Kızılayı ile Sudan Ez-Zübeyr Yardım Kurumu ile birçok maddeyi içeren işbirliği protokolleri imzalandı.
 
Sudan’ın başkenti Hartum’da bir takım temaslarda bulunan Türk Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Sudan Kızılayı yetkilileriyle bir araya gelip mutabakat zaptı imzaladı. İmza törenine Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemaettin Aydın da katıldı.
 
Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, Türkiye'nin dünyadaki doğal afet ve insani krizlere karşı duyarsız olmadığını belirterek “Şiddetli kuraklık koşulları, çatışmalar, istikrarsızlık, şiddet ve ekonomik daralma gibi nedenlerle milyonlarca insanın ölümle yüz yüze geldiği Güney Sudan başta olmak üze Doğu Afrika ülkeleri ve Yemen'e vakit kaybetmeden yardım edilmesi için kolları sıvadık. İmzalamış olduğumuz protokol gereği Sudan Kızılayı ile el ele vereceğiz. Bu bölgelere yapacağımız yardımlarda ortak hareket edeceğiz” diye konuştu.
 
“#UmuduOl kampanyası ciddi ses getirdi”
 
Güney Sudan, Yemen ve Doğu Afrika'daki drama Türkiye'nin kayıtsız kalamayacağını ifade eden Yorulmaz, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat başlattığı '#UmuduOl' kampanyası ülkemizde ciddi ses getirdi. Şimdi bunu uluslararası platformlara taşımak istiyoruz. Amacımız, Türkiye'nin sıkıntılara duyarsız kalmadığını göstermektir” dedi.
 
Mutabakat zaptını imzalayan Sudan Kızılayı Başkanı Hüseyin Ebu Salih ise, Sudan'a her gün akın eden mültecilerin ülke için büyük bir sorun teşkil ettiğine işaret etti ve mutabakat zaptının, iki ülke arasındaki iş birliğinin sürdürülmesi amacıyla imzalandığını kaydetti.
 
Sudan Ez-Zübeyr Yardım Kurumu ile de Güney Sudanlı göçmenlere destek amacıyla ortak çalışma programı başlatmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı. Genel Başkan Yardımcısı Naci Yorulmaz ile Zübeyr kurumunun Genel Sekreter Yardımcısı Tarık Abdulfettah’ın imzaladığı protokol kapsamında insani yardım alanında işbirliği ve deneyim paylaşımı da yer alıyor.