İnsani Yardım ve İletişim

13/03/2017 Paylaş:   

Erciyes Üniversitesi Kızılay Gençlik Kulübü ev sahipliğinde “İnsani Yardım ve İletişim” konulu panel düzenlendi.
 
Kayseri’de gerçekleşen “İnsani Yardım ve İletişim” konulu panelde günümüzde sosyal medya araçlarının insan yaşantısındaki yeri ve insani yardımın çok boyutluluğu üzerine konuşuldu. Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Uzandaç ve şube yönetim kurulunun da katıldığı panel Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Kızılay Gençlik Hizmetleri sorumlusu Semanur Geredeli moderatörlüğündeki panelde, Kızılay Kurumsal İletişim Birim Yöneticisi Armağan Pekkaya ve Erciyes Üniversitesi Yard. Doç. Mustafa Çıngı konuşmacı olarak yer aldı.
 
Sosyal Medya Yaşam Tarzlarını Değiştiriyor
 
İnternet çağındaki serüvenlerden bahseden Çıngı, sosyal medya araçlarının handikaplarını anlattı. Ayrıca insan üzerinde ki davranış etkilerini ve yansımalarını göstererek geleneklerin ve yaşam tarzlarının sosyal medya dolayısıyla değiştiğine vurgu yaptı.
 
İnsanlarla iletişime geçebilmek için sosyal medyayı kullanmak zorunda kaldıklarını anlatan Çıngı, "Okulda öğrencilerimize duyuruları panolardan değil sosyal medya ortamında paylaşıyoruz. Çünkü öğrenciler panoları değil sosyal medyayı takip ediyorlar. Fakat sosyal medya sadece eğlence, boş zaman geçirme ortamı olarak değil insani yardımlar için de kullanılıyor. Çünkü sosyal medyadan verilen bir mesaj kısa zamanda büyük kitlelere ulaşabiliyor.” diye konuştu.
 
“İletişim araçlarının gücünden yararlanın”
 
Medyanın insan algısı üzerinde ki etkisini anlatan Pekkaya, “Anlatmak istediğiniz bir konuyu sokakta bağıra bağıra anlatsanız çok az sayıda insan sizinle ilgilenir. Hatta sizin hakkınızda deli diye düşünebilirler. Fakat aynı konuyu medya üzerinden duyurmaya çalışırsanız çok büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Biz buna medyanın gücü diyoruz. İletişim toplumu olduğumuz bu çağda geleneksel medyanın yanı sıra sosyal medya araçlarını da etkin kullanıyoruz. Hatta sosyal medya bunun önüne bile geçebiliyor. Yardımseverler ve ihtiyaç sahipleri sosyal medya aracılığıyla bilgiye ulaşabiliyor. Zaman zaman bizde sosyal medya aracılığıyla ihtiyacı olanın sesini duyuyoruz. Yardım çağrısını sosyal medya araçlarından yapıyoruz. Sizde iletişim araçlarının gücünden yararlanın.” ifadelerine yer verdi.
 
İnsanlığın Umudu Ol kampanyasından da bahseden Pekkaya’dan etkilenen öğrenciler 2868'e SMS atarak bağışta bulundular.
 
Panelin sonunda gönüllük tavsiyesinde bulunan Geredeli ise “Nasıl Kızılay Gönüllüsü Olabilirim?” sorusunu yanıtladı. İl ve üniversite çapında faaliyet örnekleri vererek, yeni faaliyet ve proje imkânlarından bahsetti.
 
Etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ifade eden Türk Kızılayı Kayseri Şubesi Başkanı Ayhan Uzandaç da, katılımcılara plaket takdiminde bulundu. Ayrıca Erciyes Üniversitesi Kızılay Gençlik Kulübü iyiliğinsosyalhali isimli hashtag ile başlattıkları kampanyaya destek veren dört kişiye ise başarılı projelerinden dolayı ödül verdi.