Suriye’nin İlk Astronotu Muhammed Ahmed Faris Toplum Merkezini Ziyaret Etti

20/03/2017 Paylaş:   

Suriye’nin ilk, Arap dünyasının ikinci astronotu olan Muhammed Ahmed Faris (66), Türk Kızılayı İstanbul Bağcılar Toplum Merkezi’ni ziyaret etti. Faris, Toplum Merkezi’ndeki çocuklarla bir araya gelerek uzaydaki deneyimlerini anlattı.  

Suriyeli çocuklara bilimin önemini anlatan Faris, “Suriyeli çocuklara, bilime önem vermelerini tavsiye ediyorum. Uzay araştırmalarını öğrensinler. Yarının daha güzel olacağını düşünmelerini istiyorum” dedi. “Gerçekte yaşadığım şeyleri her yerde göstermek ve paylaşmak isterdim” diyen Faris, 2013 yılında Halep’ten Kilise geldiğini ardından Gaziantep, Ankara ve son olarak İstanbul’a geldiğini söyledi. Yaklaşık 4 yıldır İstanbul’da yaşayan Faris Türkiye’de kendini mutlu hissettiğini belirterek, “Türkler de bizim gibi, kültürlerimiz aynı. Yaşantılarımız, örf ve adetlerimiz benziyor. Burada kendimi iyi hissediyorum” dedi.
 
Deneyimlerini Çocuklarla Paylaştı
 
Suriye Hava Kuvvetleri’nde albay olarak 1987 yılında 2 Rus astronot ile birlikte uzaya giden Faris, tecrübesini ve deneyimlerini Toplum Merkezi’ndeki çocuklarla paylaştı. 2 yıllık eğitimin ardından, 7 gün 23 saat uzayda kalan Faris, Mir Uzay İstasyonu’nda kimya, fizik ve tıp alanında 13 deney yaptığını söyledi. Çocuklara 1987 yılındaki deneyimlerini gösterdiği video çekimleri ile anlatan Faris, uzayda ne gibi zorluklar yaşadığını anlattı. Faris uzayda temel ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını, hazırlıklarını ve düşüncelerini çocuklarla paylaşarak ilgi odağı oldu.
 
“Yarınlar daha güzel olacak”
 
Suriye’nin ilk, Arap dünyasının ikinci astronotu olarak tarihe geçen Faris şunları anlattı: “Çocuklara yerden göğe kadar hayatın ve yaşamın ne olduğunu göstermek istiyorum. İyi bir ülkenin bilim ve uzay konusunda bir bilgiye sahip olması gerekiyor. Suriyeli çocuklara, bilime önem vermelerini tavsiye ediyorum. Uzay araştırmalarını öğrensinler. Yarının daha güzel olacağını düşünmelerini istiyorum. Yer bizim annemiz. Önemli olan bunun kıymetini bilelim ve birlik beraberlik içinde olalım. Dünyamızın kıymetini bilelim.” dedi.