Kızılay, Çatışma Mağduru Humus Halkı İçin de Devrede

20/03/2017 Paylaş:   

Suriye rejiminin kuşattığı Humus’un Vaer ilçesindeki sivillerin güvenli bölgelere sevk edilmesinde Türk Kızılayı da rol aldı. Tahliye çalışmalarının sağlıklı yürütülebilmesi için Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da sıcak bölgedeydi.
 
Halep’ten sivillerin tahliyesinde tarihi bir rol üstlenen Türk Kızılayı, Cerablus ve İdlib’e tahliye edilmelerine izin verilen Humus’un Vaer ilçesindeki çatışmaların gölgesinde yaşayan sivillerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de yoğun mesai yapıyor. Suriye Arap Kızılayı ile koordinasyon içinde, tahliye sonrası insani yardımları planlayan Türk Kızılayı, sivilleri Bab bölgesinde karşıladı.
 
Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da çalışmaları yerinde inceledi, tahliyelerin koordinasyonunu sağladı. İlk kafilede yer alan binlerce çatışma mağduruna hızla yardım edilmesi, ayrıca hasta ve yaralıların Türkiye’de tedavi altına alınabilmesi için temaslarda bulunan Kınık, Cerablus’a sevk edilen sivillerin geçici barınmalarını sağlayabilmek için de AFAD’ın çalıştığını söyledi.
 
Her türlü ihtiyaçları karşılanacak
 
Güvenli bölgelere tahliyeleri devam eden sivillerin gıda ve tıbbi yardım başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağını belirten Kınık, tahliyeler devam ettiği müddetçe Kızılay’ın bölgedeki çalışmalarının süreceğini, sonrasında da insani yardımların devam edeceğini dile getirdi.
 
Bab'ın yaralarını Türkiye saracak
 
Vaer halkını, DEAŞ’tan temizlenen Bab’ta karşılayan Genel Başkan Kınık, neredeyse tamamı yerle bir olan Bab’ın bölge halkı için yaşanılabilir bir kent haline gelmesi adınaTürkiye’nin her türlü desteği vereceğini söyledi.
 
“Hasar gören özel bir hastanenin tefrişi, teçhizatı ve işletilmesi için inşallah Kızılay olarak destek vereceğiz. 15 gün içerisinde burası hazır hale gelebilecek. Hekim arkadaşlarımızla da sürekli irtibat halindeyiz. Bu hastanede en azından acil vakaların tedavisine başlanılacak. Sonrasında özellikle Cerablus bölgesinde Sağlık Bakanlığımız ile yaptığımız gibi bu bölgede daha geniş çaplı hastane yapılması planlanıyor. Daha ileri tetkik ve tedavilerin yapılabileceği bir hastanenin açılmasıyla ilgili Sağlık Bakanlığımız ile de istişare ettik. İnşallah o konuyla ilgili de çalışacağız” diyen Kınık, Bab’ta acil olarak su, elektrik ve belediyecilik gibi hizmetlerin başlatılması gerektiğini de kaydetti.