Özel Çocuklar Fidanları Toprakla Buluşturdu

23/03/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi ve Konya Orman Bölge Müdürlüğü, toplumda farkındalık oluşturmak adına down sendromlu çocuklarla bir araya gelerek ağaç dikme etkinliği düzenledi.
 
Down Sendromlu Suriyeli ve Türk çocuklar, aileleriyle birlikte Konya’da düzenlenen ağaç dikme etkinliğinde bir araya geldi. Etkinlikte down sendromlu özel çocuklar, Konya Hatunsaray yolu üzerindeki kent ormanında fidanları toprakla buluşturdu.
 
“Çocuklar mutlu oldu”
 
Programın mükemmel bir ortamda gerçekleştirildiğini belirten Konya Toplum Merkezi personeli Suphi Özdemir, “İnsanların böyle bir etkinliğe ihtiyaçları olduğunu gördük. Kaynaştırmanın yanı sıra dışarı çıkıp temiz havayı solumaları ve doğaya bir şey kazandırmaları bizler için çok önemliydi. Böyle bir etkinlikle onları bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
 
Konya Toplum Merkezi psikoloğu Kasım Taş, Down Sendromunun bir hastalık olmadığını, genetik bir farklılık olduğunu vurguladı. Taş, “Bugün yapılan fidan dikimi etkinliği bizleri psikolojik olarak iyi hissettirdiği gibi onları da mutlu etti” dedi.
 
Türk Kızılayı Toplum Merkezi’nin yapmış olduğu bu organizasyondan memnun olduklarını vurgulayan Konya Orman il Müdür Yardımcısı Mustafa Uygun, “Bu tip etkinliklerin içerisinde yer almaktan çok mutluyuz” dedi.
 
Fidan dikim törenine katılan Down Sendromlu çocuklar ve aileleri de bu tip etkinlerin sayılarının artırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Türk Kızılayı Toplum Merkezi’nin bugün yapmış olduğu etkinliğin farklı alanlarda da yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.
 
Down sendromlu çocuklar fidan dikiminin ardından Konya’da açılan ve Türkiye de bir ilk olan down sendromlu çocukların işlettiği Gökçem Down Kafe’de yemek yedi.