Katar'da Uluslararası İnsani Eylem Konferansı

27/03/2017 Paylaş:   

“Doğu ve Batı arasında Uluslararası İnsani Eylem Konferansı”, Türkiye’den insani yardım kuruluşlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda kurumun katılımıyla Katar'ın başkenti Doha'da yapıldı. Konferansa katılan Genel Başkan Dr. Kınık, Türkiye’deki insani yardım kuruluşlarının dünyadaki insani krizlere kayıtsız kalmadığını vurguladı.
 
Ülkedeki "Hayır Bayramı" (Eid Charity) Derneği tarafından düzenlenen ve iki gün süren konferansa, Türk Kızılayı, Türkiye Diyanet Vakfı, İslam Dünyası STK'ları Birliği (İDSB), İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Yeryüzü Doktorları Derneği’nin de aralarında bulunduğu yurt içi ve yurt dışından 56 kurum katıldı.
 
Konferansın açılışını, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Katar Dışişleri Bakanlığından Uluslararası İşbirliği Müdürü Tarık el-Ensari ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Hişam Yusuf gerçekleştirdi.
 
“İnsani yardım kuruluşlarının ortak çaba sarf etmesi gerekiyor”
 
Türkiye'nin Suriyeli mültecileri misafir etmedeki çabalarına ve Türkiye’deki insani yardım kuruluşlarının dünyadaki insani krizlere yaklaşımlarını dile getiren Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Felaketlerin yaşandığı ülkelerdeki krizlere gerçek çözümler bulunabilmesi için Arap coğrafyasındaki insani yardım kuruluşlarının el ele vererek ortak çaba sarf etmesi gerekiyor.” diye konuştu.
 
Konferansta konuşan Hayır Bayramı Derneği Genel Müdürü Ali es-Suveydi, "Sorunların iç içe geçtiği ve olayların karmaşık hale geldiği bu dünyada insani yardım faaliyetleri zorlukla yürütülüyor." dedi. Hayır kurumlarının dünyada yaşanan sıkıntılardan etkilendiğinin altını çizen Suveydi, "Yoksul insanlara yardım faaliyetlerinin önündeki engelleri ortadan kaldırmak amacıyla farklı insani kuruluşlar arasında ortaklık sağlanması" çağrısında bulundu.
 
Konferans kapsamında gerçekleştirilen 7 oturumda, uzman isimlerin hayır faaliyetleri ve küresel gerçeklerle artan krizlerin gölgesinde yaşanan zorlukların yanı sıra insani projelerin finanse edilmesi, saha çalışmalarında ortaklık sağlanması ve işbirliğinin artırılması gibi konular ele alındı.