Somali’de Milyonları Yine Kuraklık Vurdu

28/03/2017 Paylaş:   

2011 yılında yaşadığı kuraklık nedeniyle zor günler geçiren Somali halkı, yeniden kuraklıkla yüz yüze geldi. Ülke genelinde milyonlarca insan yemek ve temiz su bulabilmek için göç ediyor. Göç kervanına her gün onbinler ekleniyor. 2011 yılında olduğu gibi Türkiye, bölgeye insani yardım elini daha fazla uzatmak için hazırlanıyor.
 
Uzun yıllardır süren çatışmaların gölgesinde kalan Somali’yi bir kez daha kuraklık vurdu. Her geçen gün kuraklık daha fazla insani göçe zorluyor. Ülkenin Etiyopya’ya sınır bölgelerinde şiddetli olarak hissedilen kuraklık ve beraberinde yaşanan açlık, çaresiz kalan insanları başta başkent Mogadişu olmak üzere, büyük şehirlere itiyor.
 
Göç yolunda binlerce insanın hastalandığı, hayatını kaybettiği tahmin edilen ülkede, kolera vakaları da tırmanış göstermeye başladı. Yiyeceğe ulaşabilmek için uzun yollar kat ederek kent yerleşimlerine yakın yerlerde ilkel çadırlar kuran insanlar, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.
 
Türk Kızılayı harekete geçti
 
Somali başta olmak üzere Doğu Afrika ülkelerini de içine alan bir insani yardım kampanyası başlatan Türk Kızılayı, açlık nedeniyle zor günler geçiren insanların sesini dünyaya duyurabilmek için bölgeye bir basın gezisi düzenledi. Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun da eşlik ettiği temaslar kapsamında, kendi ülkelerinde göçmen durumuna düşen insanların kurduğu kamplar ziyaret edildi.
 
Başkent Mogadişu’nun çevresi başta olmak üzere ülkede binlerce kamp kurulduğu ve bu kamplarda yaklaşık 3 milyon insanın yaşam mücadelesi verdiği tahmin ediliyor. Yüzbinlerce çocuk yetersiz besleniyor. Bunların önemli bir kısmının hayati tehlikesi bulunuyor. Temiz içme suyuna erişimin kısıtlı olduğu bölgelerde kolera vakalarında da artış yaşanıyor.
 
“Önceliğimiz gıda, temiz su ve ilaç yardımı”
 
Kuraklıktan etkilenen ve göç etmek zorunda kalan insanlara yardım konusunu yerel yetkilileriyle değerlendiren Genel Müdür Güllüoğlu, milyonlarca insanın hayatını tehdit eden krize hızla müdahale edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kızılay olarak önceliğimiz bu insanlara bir an önce gıda, temiz su ve ilaç ulaştırabilmek. Bölgede ciddi bir insani kriz yaşanıyor. Bunu görmek gerekiyor. Herkese büyük görev düşüyor” dedi.
 
Kızılay tarafından başlatılan yardım kampanyası kapsamında sadece Somali’de değil, Yemen ve Güney Sudan ile diğer Doğu Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklıktan kaynaklı insani krizlere de müdahale edileceğini ifade eden Güllüoğlu, bölgedeki uluslararası insani yardım kuruluşlarıyla işbirliği içinde hareket etme adına bir takım görüşmeler gerçekleştirdi. Dünya Gıda Programı, UNICEF, OCHA ve diğer kuruluşlarla görüşerek Somali’de yaşanan drama dur demek için güç birliği yapmak gerektiğini belirten Genel Müdür Güllüoğlu, dünya kamuoyunun dikkatini bölgeye çekmek için de güç birliği yapılması gerektiğine işaret etti.
 
Kuraklıktan kaçış
 
Kuraklık nedeniyle nehirlerin kuruduğu, tarım arazilerinin verimsizleştiği ülkede, hayvanlar da telef olmaya başladı. Açlık nedeniyle hayvan ölümleri ülkede olağan kabul edilen manzaralardan adeta. Özellikle hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan ailelerin önemli bir kısmı evlerini terk etmek zorunda kaldı.
 
Ülkenin hemen her yerinde, kuraklıktan etkilenen insanların bir parça eşya ile göç ettiklerini görmek mümkün. Birkaç dal parçası üzerine sardıkları bezlerle kendilerine barınak yapan aileler dünyanın kendilerine uzatacağı yardım elini bekliyor.