Kızılay Kart Yüz Güldürüyor

28/03/2017 Paylaş:   

AB mali desteğiyle hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” kapsamında Kızılay Kart’tan yararlanan Suriyeli sayısı 400 bine ulaştı. Projenin sonunda 1 milyon Suriyeli, Kızılay Kart ile ihtiyaçlarını karşılayabilecek.   

Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan Suriyelilerin gıda, giyim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” kapsamında geçtiğimiz Ekim ayında başvurular alınmaya başladı. Avrupa Birliği'nin (AB) 348 milyon lira maddi kaynak sağladığı programda başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca alınırken yardımlar Kızılay Kart ile dağıtılıyor. Suriye vatandaşları, yardım başvurularını 81 il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) üzerinden gerçekleştiriyor. Başvuruları kabul edilerek sosyal uyum yardımına hak kazanan Suriye vatandaşlarına ödemeler Ocak 2017’den itibaren Türk Kızılayı tarafından hayata geçirilen Kızılay Kart ile yapılmaya başlandı.

Önemli bir başarı

Avrupa Birliği Komisyonu İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides ve beraberindeki heyet, Kızılay Kart başvurularının yapıldığı İstanbul Küçükçekmece'deki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nı (SYDV) ziyaret ederek, yararlanıcı ailelerle de görüştü. Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Türk Kızılayı Genel Başkan Danışmanı Ömer Nimetoğlu, İstanbul Göç İdaresi Müdürü Nuri Gezici ile AB heyetinin bir araya geldiği toplantıda projenin süreçleri gözden geçirildi.  

Sosyal Uyum Yardımı Programı'nın, AB'nin bugüne kadar finanse ettiği en büyük insani yardım programı olduğunu belirten Christos Stylianides "Mart 2017'ye kadar 400 bin mülteci yardım almış. Bu gerçekten önemli bir başarıdır. Esas hedefimiz olan 1 milyon yararlanıcıya ulaşma yolunda ilerlediğimizi gösterir, ama daha atılması gereken adımlar var." dedi.

Stylianides, Küçükçekmece Kaymakamlığının sığınmacılara verdiği destekten çok etkilendiğini ifade ederek, "AB de bu konuda, somut dayanışma göstermek için burada. AB, bu konuda Türkiye'ye destek olmaya devam edecek. İşbirliğinden dolayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD, Dünya Gıda Programı, Kızılay, Halkbank, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına teşekkür ederim” dedi.