Kızılay’dan Al Waer’den Gelen Suriyelilere Destek

30/03/2017 Paylaş:   

Suriyeli ihtiyaç sahiplerine yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, Humus Al Waer bölgesinden anlaşma çerçevesinde çıkarılan sivillere de Suriye içerisinde çadırkent kurdu. Çadırkente yerleşen Suriyelilere temel ihtiyaç malzemeleri de dağıtılıyor.
 
Suriye’nin Al Waer bölgesinde yaşanan çatışmalar nedeniyle tahliye edilen yaklaşık 2.000 kişilik grup Cerablus yakınlarında Türkiye sınırında bulunan Bozhöyük bölgesine ulaştı.  50 otobüs ile bölgeye gelen grubu Türk Kızılayı ekipleri karşıladı. Gelen gruba ilk olarak konserve gıda, ekmek, süt ve su gibi temel ihtiyaçları dağıtan Kızılay ekipleri, konaklamaları için 330 çadırın kurulumunu da gerçekleştirdi. İhtiyaca göre ise ek çadır kurulumu yapmak için hazırlıklar tamamlandı.
 
Yardımlar Sürecek
 
Ayrıca çadırlara yerleştirilen ihtiyaç sahiplerine Türk Kızılayı ekipleri tarafından 300 adet yatak, 520 adet battaniye, 300 adet hijyen ve mutfak kiti dağıtımı gerçekleştirildi. Kamp bölgesine 6 adet tuvalet ve duş konteynerinin kurulumu da yapıldı. AFAD tarafında da çöp konteynerleri bölgeye sevk edildi. Gelişmeleri yakından takip eden Kızılay ekipleri, Suriyeli ihtiyaç sahiplerine yönelik bölgedeki yardım faaliyetlerine devam ediyor.