Konya Toplum Merkezi “Şivlilik” Gününü Kutladı

03/04/2017 Paylaş:   

Konya’nın önemli geleneklerinden olan “Şivlilik” günü, Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi tarafından kutlandı. Toplum Merkezi çalışanları, öğretmen ve öğrenciler mahalle mahalle gezerek Şivlilik Gününü kutladı. Etkinlik sonrası Konya Toplum Merkezi çalışanları miniklere su, meyve suyu ve sandviç ikram etti.
 
Konya Toplum Merkezi çalışanları tarafından hazırlanan “Okulda Şivlilik Var” projesi kapsamında Konya merkezde yaşayan Türk ve Mülteci çocukları kaynaştırmak adına etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Gençlik Çalışanı Rıdvan Demir ve Şerife Rabia Demirel öncülük etti. Minikler, okul öğretmenleri ve Türk Kızılayı Konya Toplum Merkezi çalışanları ile birlikte Şivlilik geleneğine bağlı kalarak kapı kapı gezerek şeker topladı. Etkinliğin ardından çocuklarla oyun parkına giden Toplum Merkezi çalışanları, miniklere su, meyve suyu ve sandviç ikram etti.
 
Konya Toplum Merkezi Psikolog Kasım Taş günün önemine dikkat çekerek, “Kültürümüzü göç eden Suriyeli vatandaşlarımıza tanıtmak istedik. Türk ve Suriyeli mültecilerin bir araya gelmesini, ilişkilerin sağlamlaştırılmasına yönelik yaptığımız bu etkinliğin psikolojik olarak olumlu katkı yaptığını düşünüyorum” dedi.