Suriyeli Tarım İşçilerinin Sorunu Masaya Yatırıldı

07/04/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı İzmir Toplum Merkezi’nin Suriyeli Tarım İşçilerinin yaşam koşullarının sorunları ve çözüm önerileri konulu rapor kamu kurumları ile paylaşıldı.
 
İzmir’in Torbalı ilçesinde mevsimlik tarım işçilerin gereksinimleri ve yaşanan sorunlara ilişkin İzmir Toplum merkezi tarafından hazırlanmış saha çalışmasının sonuçları ele alındı.
 
İzmir Toplum Merkezi yönetici Vekili Merve Renan Türkkulu, saha çalışmaları sonucunda karşılaştıkları en önemli sorunun çalışan Suriyeli göçmenlerin kayıt sıkıntısı olduğunu ve kayıt bürolarının Suriyelilerin yoğun olduğu ilçelerde  de kurulması gerektiğini söyledi.
 
Türkkulu, tarım işçilerinin su erişiminin kısıtlı olması, sağlıksız hijyen koşulları (tuvalet – banyo olmaması) nedeniyle bulaşıcı hastalıklara maruz kama riski ile karşı karşıya olduklarını belirterek, “Aynı zamanda çalıştırılan ve eğitimine devam edemeyen çocuklar, ihmal ve istismar riski, haklara ilişkin farkındalık eksikliği olduğunu görülmüştür” dedi
 
Torbalı Kaymakamlığı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayatlarının iyileştirilmesi amacıyla Torbalı Kaymakamlığı Mevsimlik Gezici Tarım İşçiliği Stratejik Eylem Planı’nın sunumu yapıldı.
 
Torbalı Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Halil Kurnaz “Mevsimlik gezici tarım işçilerinin zor koşullarda çalıştıkları bilinen bir gerçektir. İşçiler, içinde bulundukları çalışma ve sosyal hayat koşulları ile eğitim düzeyleri ve örgütlenme gibi alanlarda asgari standartları elde edebilecek durumda değildirler. Bundan dolayı mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma ve sosyal hayat şartlarının iyileştirilmesi için, doğru ve yeterli verilerin tespiti, çözüm önerilerinin yerindeliği için son derece önemlidir” dedi.
İzmir Toplum Merkezi tarafından İzmir’de mevsimlik tarım işçiliğinin yoğun olduğu diğer ilçelerde de Torbalı’da olduğu gibi Stratejik Eylem Planı’nın yapılandırılması ve uygulanması çağrısı yapıldı.
 
 
Toplantı sonunu da Suriyeli mevsimlik tarım işçilerin karşılaştıkları sorunların iyileştirilmesi konusunda bu alanda çalışma yapmış akademisyenlerin ve sivil toplum kuruluşların katılımı ile daha kapsamlı bir çalıştay düzenlenmesi karar verildi.