Kızılay Kart-SUY Program Değerlendirme Çalıştayı Antalya’da Yapıldı

10/04/2017 Paylaş:   

Türkiye'de bulunan ve büyük bölümü kamplar dışında yaşayan göçmenlerin kendi istediğini alabilmeleri için Kızılay Kart aracılığıyla hayata geçirilen “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı” kapsamında Türkiye’nin farklı noktalarında hizmet veren Kızılaycılar ile program paydaşları, “Kızılay Kart-SUY Program Değerlendirme Çalıştayı”nda bir araya geldi.
 
Antalya’da düzenlenen çalıştaya, Türk Kızılayı Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu’nun yanı sıra program ortakları olan ECHO’dan Malcolm Mclyn, Umut Pamuk, WFP’den Jonathan Campbell, Cristina Hobbs, ASPB Uluslararası ve Gönüllü Kuruluşlarla İşbirliği Daire Başkanı Ayşe Çelikten, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü temsilcileri ve Kızılaycılar katıldı.  “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı”nın değerlendirildiği çalıştayda personele yönelik ihtiyaç duyulan eğitimlerin bir bölümünün tamamlanması ile motivasyon ve ekip ruhunun arttırılması için de bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.
 
“Program sonunda 1 milyon göçmene ulaşmış olacağız”
 
Türk Kızılayı tarafından hayata geçirilen Kızılay Kart’ın “Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı Programı”nda da başarılı bir şekilde uygulandığını vurgulayan Genel Müdür Dr. Güllüoğlu, “Programın bu noktaya gelmesinde arkadaşlarımla beraber katkılarımız olduysa ne mutlu bizeyi, bugün tekrar söyleyebiliyorum. İnsani yardım gibi devasa bir alanın içerisinde kendisine yer bulan yaşadığımız topraklarda yan yana bir sürü süreci olan bir yardım programını yürütüyoruz. Yaptığımız ortak bir iş var. Bir göçmen var. Temelde Kızılay Kart var. Orada yaşanan süreçler var. Ve biz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, AFAD, WFP, ECHO’nun bulunduğu çok ortaklı bir programı yürütüyoruz. Sizde bu programa dahil olarak insani yardım alanındaki kişisel kariyeriniz açısından da önemli bir yere geldiniz. Uluslararası alanda faaliyet yürüten bir kurumda çalışıyorsunuz. Bununla beraber de en önemlisi yardım bekleyenlere yardım etme fırsatı buluyorsunuz. Program sonunda 1 milyon göçmene ulaşmış olacağız. Bunu da sizler sayesinde yapacağız. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadesinde bulundu.
 
“Kızılay Kart programının eşi benzeri yok”  
 
Dünyanın birçok noktasında ECHO’nun küresel danışmanlığını yaptığını söyleyen ECHO temsilcisi Mclyn, “Bugün önemli bir noktada olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü Kızılay Kart aracığıyla yürütülen programımızda yarım milyon insana ulaşmış durumdayız. Oldukça etkileyici bir durum bu. Bu kadar insana ulaşmamız sizlerin çabası sayesinde oldu. Hedefimizin kalan diğer yarısına da, aynı başarıyla ulaşmak istiyoruz. Dünya’da Kızılay Kart programının gerçekten eşi benzeri yok. Bu noktada dünyanın en başarılı programında çalışmaktan da gurur duymalısınız. Daha önce böyle bir ortaklık kurulmamıştı. Kızılay’ın rolü de bu ortaklıkta çok büyük. Program ortaklarımıza da bu anlamda çok teşekkür ediyorum.” dedi.
 
“Kızılay’dan çok şey öğrendik”
 
WFP’nin dünya insani yardım ajanslarının en büyüklerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Campbell, “Türkiye’de yalnızca 2012’den bu yana hizmet veriyoruz ve söyleyebilirim ki en başından bu yana Kızılay’dan çok şey öğrendik. Bu da ortaklığın en önemli unsuru. Nu mutlu bize ki beraberce yardıma ihtiyacı olan göçmenlere yardım eli uzatıyoruz. Projenin en iyi seviyeye ulaşması için de daha sıkı çalışacağınızdan eminim. Hepinize tek tek teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
“Deneyimleriniz bize yol gösterici olacak”
 
İnsana dokunan bir işi yaparken gurur duyulması gerektiğini belirten Ayşe Çelikten ise, “Ülkemiz dünyaya örnek olabilecek bir tecrübeyi ortaya koyuyor. Program sayesinde ihtiyacı olan göçmenlere çok önemli bir kaynak aktarılmış oldu. Böyle büyük bir ekiple yürütülen projenin iş çıktıları da başarılı oluyor. Eğer bu insanlarla aynı coğrafyayı paylaşacaksak, toplumsal ve kültürel entegrasyonunu da önemsememiz gerekiyor. Göçmenlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için bu program sayesinde çok değerli bir iş yapıyoruz. Sizlerin sahadaki deneyimi de çok önemli. Yeni projeler içinde deneyimleriniz bize yol gösterici olacak.” diye konuştu.