Kızılay’ın Iraklılara Yardımı Devam Ediyor

17/04/2017 Paylaş:   

Türk Kızılayı, Irak’ın Musul ve Telafer illerinden terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları nedeniyle evlerini terk ederek Kerbela ve Necef kentlerine sığınan 3000 aileye gıda yardımında bulundu.
 
Irak’taki yardım faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılayı, 3000 ailenin daha yüzünü güldürdü. Irak’ın güneyindeki Kerbela ve Necef kentlerine kaçan ihtiyaç sahiplerine gıda yapan Kızılay ekipleri, Irak’ta ihtiyaç olan her noktaya ulaşmak için gayret gösteriyor.
 
3000 Aileye Yardım
 
Irak’taki yardım faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Türk Kızılayı Irak İnsani Yardım Delegasyonu Başkanı Serdar Yılmaz, “Necef'teki sığınmacı ailelere 1500 gıda kolisi dağıttık. Kerbela’da dağıttığımız 1500 gıda kolisiyle de yardımlarımız 3 bin koliyi buldu. Kızılay olarak ihtiyaç sahiplerinin her zaman yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.
 
“Kızılay ile birlikte yardımları dağıttık”    
 
Yardım dağıtımı sırasında orada bulunan Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız da Necef ve Kerbela'da çok sayıda yerinden edilmiş Türkmenin olduğunu söyleyerek, "Türkmen kardeşlerimizin bulunduğu kamplara gittik, Kızılay ile birlikte yardımları dağıttık. Tüm Irak coğrafyasındaki Türkmen kardeşlerimizin mezhepsel ve bölgesel farklılıkları gözetmeden birbirlerine sarılmalarını arzu ediyoruz. Bu geçiş dönemini de birbirimize destek vererek atlatmamız gerekiyor." dedi.
 
 “Türkiye'yi duyunca çok sevindik”        
 
Musullu 5 çocuk sahibi Um Ali de "Türk Kızılayı ve Türkiye'nin adını duyunca çok sevindik. Burada sayımızın çok olmasına rağmen Türkiye elinden geleni yapıyor. Musul'daki evimiz yerle bir edilmiş durumda. Oraya döndüğümüzde de Türkiye'yi yanımızda görmek istiyoruz ve bunun olacağına da inanıyoruz." diye konuştu.