Kızılay’ın Pusulası Daha Fazla İyilik

19/04/2017 Paylaş:   

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı insani yardım kuruluşlarından olan Türk Kızılayı, stratejik planlama, proje yönetimi, satış, üretim, dağıtım, mali kaynaklar yönetimi, satın alma, bakım onarım, stok yönetimi, kalite yönetimi, değerlendirme ve denetleme, insan kaynakları yönetimi gibi iş süreçlerinin bütünleşik bir şekilde yürütülmesinde ivme kazandıracak yeni bir yazılım sistemine geçiyor.
 
İnsani yardım sektöründe, bu alanda da öncü olmayı hedefleyen Kızılay, çözüm ortağı Vektora firması ile SAP Kurumsal Yazılım Çözümü kurulumu gerçekleştirilecek. Kızılay profesyonelleri ile yazılım uzmanları “Kızılay Pusula” adlı proje kapsamında 15 ay yoğun bir mesai harcayıp, Kızılayı geleceğe taşıyacak sistemi hayata geçirecek.
 
Projenin başlangıç toplantısı Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Genel Müdür Yardımcıları, Kızılay üst düzey yöneticileri ve firma temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi.
 
“Kurumsal dönüşüme hizmet edecek”
 
SAP’yi hayata geçirecek olmaktan büyük heyecan duyduğunu belirten Genel Başkan Kınık, “149 yıllık bir kuruluş olmamızın birçok avantajı ve dezavantajı var. Bu proje sayesinde bunların en iyi şekilde değerlendirileceğini düşünüyorum. Bu proje sadece Kızılay çalışanlarına değil, bağışçılar, gönüllüler, paydaşlar, tedarikçiler, diğer sivil toplum kuruluşlarını da içine alacak bir proje olacak ve işlerimizi kolaylaştıracak. Projenin başarısı için tüm bunları analiz etmek önemli” dedi.
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık sözlerini şöyle sürdürdü: “Kurumlar bilgiyle yönetilir. Bilgi ise sitemle yönetilir. Sistem yoksa bilgi yük olmaya başlar. Kurmaya çalıştığımız bir yazılım değil, sistemdir. Kurumsal değişim ve dönüşüm sürecimize büyük katkısı olacak bir sistem. Kurumları geçmiş bilgilerle yönetebilirsiniz. Bu müfettiş tarzında bir yönetim anlayışıdır. Güncel bilgiye sahipseniz iyi bir yönetici olursunuz. Geleceğin bilgisine sahipseniz yenilikçi, devrimci ve arif bir yönetici olursunuz. Bugün bu proje ile bu yola adım atıyoruz. Bu proje çerçevesinde sektöre terminoloji üretmemiz de gerekiyor. Bu noktada Kızılay’ın özgünlüğünü de koruyacağız. Önümüzde zor bir süreç olduğunu biliyoruz. Bu sistemi gerçek anlamda hayata geçirebilirsek belki de Kızılay önümüzdeki 50 yılına yeterli gelecek bir sistem kurulmuş olacak. Bu sistem bize yeni yönetmelikler de sunacak. Bundan sonra Kızılay’ı bu yönetmeliklerle yöneteceğiz.”
 
“Önceliğimiz hep insan olacak”
 
149 yaşındaki Kızılay’ın önemli deneyimler barındırdığını, her geçen buna yenilerini eklediğini belirten Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu ise, “İşimizin temelinde insan var. Bundan sonra da hep insan olacak. Kızılay son yıllarda insani yardım sektöründe parlayan bir yıldız. ASP bu parlayan yıldıza önemli katkı sağlayacaktır. Diğer ulusal dernekler ve diğer sivil toplum kuruluşlarından bizi farklılaştıracak bir sistemler bütünü ortaya çıkacaktır diye umuyorum” diye konuştu.
 
Vektora Genel Müdürü Sayın Turgay Piyadeoğlu ise, “Biz buna bir proje olarak değil yıllarca sürecek bir işbirliği olarak bakıyoruz. Yazılım Kızılay’a özgü olacak ve bundan sonraki tüm iş süreçlerinin çekirdeğini oluşturacak. Bu proje, alanında, Türkiye’deki en büyük projelerden biri olacak. 15 ay sonra ortaya çıkacak olan sistem dünyadaki benzer kuruluşlar için de örnek teşkil edecek” diyerek, Kızılay ile birlikte çalışıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.