Kızılay’dan Gazze’ye Lojistik Merkez

19/04/2017 Paylaş:   

Gazze’ye 2006 yılından bu yana kesintisiz olarak insani yardımda bulunan Türk Kızılayı, abluka altındaki bölgede, zor şartlarda faaliyetlerini sürdüren Filistin Kızılayı’na destek kapsamında Afet ve İnsani Yardım Lojistik Merkezi yapacak.
 
Gazze'ye 11 yıldır insani yardımlarının sürdürüldüğüne işaret eden Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, "Kızılay olarak bölgede bir seri yatırımımız var. Bunlardan en önemlisi Gazze Afet ve İnsani Yardım Lojistik Merkezi'nin inşası. Projelendirmesi, ihalesi ve yer teslimi yapıldı. Burası, Gazze'deki en büyük Afet ve İnsani Yardım Lojistik Merkezi olacak. İnşa ettiğimiz merkezi Filistin Kızılayı’na devredeceğiz, onlar aracılığıyla işletilecek” dedi.
 
İsrail'in saldırısında vurulan Kudüs Hastanesinin de Türk Kızılayı aracılığıyla bakım ve onarımının tamamlanacağına dikkati çeken Kınık, şöyle konuştu: “Bir yetimhanenin inşası tamamlandı. Hükümetimizin Gazze bölgesine enerji sağlanması ve su teminiyle alakalı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) tarımsal desteklerle ilgili çalışmaları ile birtakım mikro kalkınma projeleri gibi faaliyetler devam ediyor. Yine bu sene Gazze'de TİKA'nın büyük bir eğitim ve araştırma hastanesi inşası tamamlanarak açılacak.”
 
Genel Başkan Kınık, bu projeler ve daha fazlasıyla Gazze halkına desteğin devam edeceğini sözlerine ekledi.