Suriyeli Misafirden Örnek Davranış

21/04/2017 Paylaş:   

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde konaklama tesislerinde kalmaya başladıktan sonra kendisi ve ailesi için yeni Kızılay Kart çıkarılan Suriyeli sığınmacı Yasir Selim, iptal edilmeden önce eski kartına yatırılan parayı, başka ihtiyaç sahiplerini düşünerek iade etti.
 
Halep'te terzilik yapan Yasir Selim (42), Suriye'deki iç savaş nedeniyle yaklaşık 5 yıl önce, annesi, kız kardeşi, eşi ve çocuklarıyla Türkiye'ye sığındı. AFAD tarafından Kahramanmaraş'ta yaptırılan konaklama tesisinde bir süre kalan Selim ve ailesi, daha sonra yakınlarının bulunduğu Akçakale'ye taşındı.
 
İlçede kiraladığı evde terzilik de yapan Selim, ekonomik olarak sıkıntı yaşamaya başlayınca Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile BM Dünya Gıda Programı işbirliğinde yürütülen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında, kamp dışındaki Suriyelilere verilen Kızılay Kart'a başvurdu. Daha sonra ailesiyle Akçakale Süleyman Şah Konaklama Tesisleri'ne yerleşen Yasir Selim'e, burada Türk Kızılayı tarafından kart çıkarıldı. Yeni kartını kullanmaya başlayan Selim, önceki başvurusu soncu aldığı eski kartına yüklenen parayı ise diğer ihtiyaç sahiplerini düşünerek iade etti.
 
“Vicdanım rahat”
 
Türkiye'de çok iyi ağırlandıklarını, kendilerine yapılan bu iyiliği asla unutamayacaklarını anlatan Selim, konuyla ilgili şunları söyledi:
 
“Akçakale'de terzilik yaparak kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım. Kampa gelmeyi düşünmemiştim çünkü sağlığım yerindeydi ve çalışacak durumdaydım, kimseye yük olmak istemedim. Pek iş olmuyordu, elimizdeki para da bitince Türk Kızılayı’nın kartına başvurdum. Bu süre içinde konaklama tesisine yerleştik. Buraya geldikten sonra dışarıda başvurduğum kart geldi, buradan da kart verdiler. Bir anda iki kartım oldu. Ancak tanıdığım din adamlarıyla görüştüğümde bu parayı almamın uygun olmadığını söylediler. Ben de bir kuruşuna bile dokunmadan bankaya gidip parayı iade etmek istedim. Fakat banka bunu kabul etmedi. Türk Kızılayı ile görüşmem gerektiğini anlattılar. Hemen gidip hem kartı hem de parayı iade ettim. Allah'a şükür bizim haramla işimiz yok, bir şüphe vardı, onun için parayı kullanamazdık. Aslında ihtiyacımız da vardı ama Allah haramdan bizleri korusun. Çok şükür vicdanımız rahat.”