Yemen İnsani Krizine Müdahale İçin Türk Kızılayı Devrede

26/04/2017 Paylaş:   

Çatışmalar ve kuraklık nedeniyle milyonlarca insanın ölümle yüzyüze geldiği Yemen’e acil insani yardım için harekete geçen Türk Kızılayı, ülkeye ilaç ve gıda yardımında bulunacak. Hükümetin de desteğiyle çalışmalarını hızlandıran Kızılay, en kısa zamanda milyonların yarasını sarmaya başlayacak.
 
Yemen’de yaşanan insani kriz, Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi'nde organize edilen “Yemen'deki İnsani Krize İlişkin Üst Düzeyli Taahhüt Konferansı”nda ele alındı. Türkiye, konferansa, insani ve kalkınma yardımı yapan kurumlarıyla katıldı. Türk Kızılayı adına ise Genel Başkan Dr. Kerem Kınık katılım sağlayarak, Yemen’e yapılacak yardımda izlenecek yöntem üzerinde müzakerelerde bulundu.
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak başkanlığında konferansa katılan TİKA Başkanı Serdar Çam, AFAD Başkanı Mehmet Halis Bilden ve Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ikili görüşmeler de gerçekleştirdi. En önemli görüşme ise BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile oldu. Guterres, Türkiye’nin özellikle Suriyeliler için yaptığı insani yardımın herkes tarafından bilindiğini, her platformda Türkiye’ye destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuda özellikle Körfez ülkelerine çağrıda bulunulacağını kaydetti.
 
Yemen’e daha fazla yardım sözü
 
Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, konferansın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 2012'den itibaren Yemen'e acil insani yardımları kesintisiz olarak sürdürdüğünü, savaş öncesi verilen 100 milyon dolarlık taahhüdün proje bazında yerine getirildiğini belirtti. Yeni dönemde ise ilaç, gıda ve benzeri insani yardımlar dışında konferans için 1 milyon dolar yardım taahhüdünde bulunan Kaynak, Kızılay ve AFAD’ın yakın bir zamanda 10 bin ton gıda malzemesini Yemen’e ulaştıracağını ifade etti. Kaynak, Kızılay’ın kargo uçağı ile ülkeye ilaç sevk edeceğini de sözlerine ekledi.
 
Konferansa katılan donör ülkeler Yemen için toplam 1,1 milyar dolarlık insani yardım sözü verdi.
 
Kral Selman Derneği ile “iyi niyet” görüşmesi
 
Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, ikili görüşmeler çerçevesinde Kral Selman Derneği yöneticilerinden ve aynı zamanda Kral Selman’ın danışmanlarından olan Dr. Abdullah Al Rabeeah ile bir araya geldi.
 
Görüşmede, yakın bir gelecekte imzalanacak olan iyi niyet protokolünün çerçevesi çizildi. Bu protokol ile yardımların daha hızlı ve sonuç odaklı olarak hayata geçirileceği vurgulandı.
 
Yemen için bir toplantıda Cibuti’de
 
Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can ve Genel Müdür Dr. Mehmet Güllüoğlu, Yemen’e insani yardımın masaya yatırıldığı toplantı için Cibuti’deydi.
 
Kızılhaç Kızılay Hareketi üyelerinin bir araya geldiği toplantıda ulusal derneklerin Yemen’deki insani krize müdahalesi değerlendirildi. Türk Kızılayı’nın bu konuda elinden gelini yaptığı, yakın zamanda bölgeye insani yardım malzemesi sevk edeceği heyet tarafından dile getirildi.